Yaşam

Alman sinema rüzgarı yine Sinematek’te

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayındaki “Yeniden Sinematek” gösterimlerinde Yeni Alman Sineması temalı dört sinema İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nisan ayında “Yeni Alman Sineması” temasıyla dört sinemayı “Yeniden Sinematek” gösterimlerinde İzmirli sinemaseverlerle buluşturacak. Rainer Werner Fassbinder’in “Ali: Korku Ruhu Kemirir”, Alexander Kluge’nin “Geçmişe Elveda”, Werner Herzog’un “Herkes Kendisi İçin ve Tanrı Herkese Karşı” ve Margarethe von Trotta’nın “Başlangıç ​​Yılları” izleyiciye unutulmaz anlar yaşatacak. . Kültürpark İzmir Sanat ve Seferihisar Kültür Merkezi’nde sinemalar ücretsiz gösterilecek.

“Ali: Korku Ruhu Kemirir”
1974 yapımı “Ali: Korkunun Ruhu Kemiriyor”, Fas’tan Almanya’ya çalışmak için gelen göçmen bir işçi olan Ali’nin kendisinden 20 yaş büyük bir Alman kadınla olan ilişkisini anlatıyor. 1974 Cannes Film Festivali FIPRESCI Ödülü, Ekümenik Komite Ödülü, 1974 Alman Sinema Ödülleri “En İyi Kadın Oyuncu-Brigitte Mira” Ödülü, 1974 Chicago Film Festivali “En İyi Film” Ödülü, 1974 Faro Adası Sinema Festivali “En İyi Kadın Oyuncu-Brigitte Mira” ödülüne layık görüldü. ” Ödül. Sinema, 2 Nisan Pazar günü saat 19.00’da İzmir Sanat’ta, 12 Nisan Çarşamba günü saat 20.00’de Seferihisar Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak.

“Geçmişe Veda”
Alexander Kluge’nin yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Geçmişe Elveda”, Alman toplumunu bir tür içsel hesaplaşma fırsatına davet ediyor. Sinema, 9 Nisan Pazar günü saat 19.00’da İzmir Sanat’ta gösterilecek. 1966 Venedik Sinema Festivali’nde Onur Ödülü (OCIC Ödülü), Özel Komite Özel Ödülü, Luis Bunuel Ödülü, Yeni Sinema Ödülü, Cinema 60 Ödülü, İtalyan Sinema Kulüpleri Ödülü’ne layık görüldü. 1967 Alman Sinema Ödülleri’nde “En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, 1989 Alman Sinema Ödülleri’nde “Özel Film Ödülü”nü kazandı.

modern toplumu eleştiriyor
1975’te Cannes Sinema Festivali’nde üç ödül kazanan ve Almanca adı “Herkes Kendisi İçin ve Tanrı Herkese Karşı” olan Werner Herzog’un sineması, 1828’de Nürnberg sokaklarında polis tarafından bulundu. isim, konuşamıyor, ellerini ve ayaklarını kullanamıyordu. ‘nin hikayesini anlatıyor. Sinema, 16 Nisan Pazar günü saat 19.00’da İzmir Sanat’ta, 26 Nisan Çarşamba günü saat 20.00’de Seferihisar Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

“Kurşun Yıllar”
Margarethe von Trotta’nın yönettiği ve senaryosunu yazdığı “Kurşun Yılları”, bir rahibin kızlarının kadın hakları için toplumla savaşını konu alıyor. 1981 yapımı Alman yapımı sinema, 30 Nisan Pazar günü saat 19.00’da İzmir Sanat’ta gösterilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu