Haber

Almanya’da ‘linyit köyü’ bölgesinde engelli çevreciler eylem yaptı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletindeki “linyit köyü” olarak bilinen Lützerath’ta, devre dışı bırakılan çevreci kömür madenlerinin genişletilmesinin doğaya verdiği zarara dikkat çekmek için eylem düzenlendi.

Orman alanlarının yok olmasına ve doğal yaşamın yok edilmesine karşı çıkan engelli çevreciler, bu soruna dikkat çekmek ve bölgede 6 gündür eylem yapan çevrecilere takviye yapmak için tekerlekli sandalyeleriyle kendilerini beton köprüye astı.

Polis daha sonra aktivistleri vinç yardımıyla indirdi.

Öte yandan bölgede beton tünel içerisinde bulunan ve daha önce yapılan çağrılara uyarak tünelden ayrılan 8 aktivistin kendi istekleriyle tünelden ayrıldığı, ardından son 2 aktivistin tünelde kaldığı belirtildi.

Eylemin 2 eylemci açısından hukuki bir sonuç doğurup doğurmayacağının henüz bilinmediği kaydedildi.

Polis maden alanına girişi yasaklarken, alana yakın bir alanda toplanan çevreciler müzik eşliğinde dans ederek sloganlar attı.

Almanya’da kömür üretimi kısa vadede artacak

Alman hükümeti kömüre dayalı termik santralleri 2030 yılına kadar kapatma kararı almıştı ancak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Rusya’dan doğal gaz alımını durduran Almanya, elektrik arzını güvence altına almak için alternatifler aradı.

Hükümet, bazı kömürlü termik santralleri şebekeye yeniden bağlama ve kapatılması planlanan bazı santrallerin ömrünü uzatma kararı aldı.

haberkangal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu