Haber

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, İspanya’nın düzensiz göçmen politikasını eleştirdi

Fas- İspanya hududundaki Melilla kenti yakınlarında 24 Haziran’da Afrikalı 23 düzensiz göçmenin ölümüne neden olan olayları araştıran Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç, düzensiz göçmen politikasından dolayı İspanya’yı eleştirdi.

Mijatoviç, geçen hafta Melilla’ya yaptığı ziyaret sonrasında burada 24 Haziran’da yaşanan sistemsiz göçmen trajedisiyle ilgili ön raporunu yayımladı.

Mijatovic, yaptığı yazılı açıklamada, Fas tarafından meydana gelen 23 sistemsiz göçmenin vefatıyla ilgili olaylarda, Avrupa Kurulu üyesi olan İspanya’nın da hatalarının olduğunu belirtti.

Raporda, Melilla sınırında yaşanan olayların “Avrupa Konseyi üye devletleri arasındaki sorumluluk ve dayanışma önlemlerinin acilen iyileştirilmesi gerektiğinin bir göstergesi” olduğu ifade edildi.

Mijatoviç ayrıca düzensiz göçmen akını sırasında İspanyol makamların, Melilla’ya geçen 470 göçmeni “herhangi bir yasal prosedüre uymadan, hızlı bir şekilde Fas’a geri gönderilmesinin de suç teşkil ettiğini” savundu.

Son devirlerde yaşanan en büyük sistemsiz göçmen trajedisi olan olayda, İspanya tarafına geçmek için Melilla hudut çizgisine akın eden sistemsiz göçmenlerden 23’ü hayatını kaybetmiş, 100’den fazlası yaralanmıştı.

Yayınlanan görüntülerde sistemsiz göçmenlerin yerlerde üst üste cesetlerinin olduğu görülmüş, husus İspanyol meclisine de taşınmış ve muhalefet tarafından İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska’nın istifası istenmişti.

Melilla’daki olayların mecliste araştırılması için komite kurulması tartışmaları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu