Haber

Bakan Kurum: “En doğru ve sağlam zemin bilimsel raporlarla belirlenecek ve buna göre konutların yapımına başlanacak”

Bakan Kurum: “En doğru ve sağlam zemin bilimsel raporlarla belirlenecek ve buna göre konutların yapımına başlanacak”

İl yöneticileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bilim adamları ve akademisyenlerle ortaklaşa alınan kararlar doğrultusunda yeni yerleşim yerleri belirlenir.

Yeni yerleşim yerleri belirlenirken ilk kriter fay sınırlarına olan uzaklıktır.

Bakan Kurum, 11 ilde gerçekleştirilen zemin etüdünün görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

GAZİANTEP – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta açıklanan depremlerin ardından koordinatörlüğünü yaptığı Gaziantep’ten depremden etkilenen illere giderek kalıcı konutların yapılacağı alanların belirlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. “yüzyılın felaketi” olarak.

Bakan Kurum, her seferinde bilimsel raporlarla en doğru ve sağlam zeminin belirlenerek konutların yapımına başlanacaklarını vurgulayarak, il yöneticileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ortaklaşa alınan kararlar doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. yeni yerleşimlerle ilgili hükümet kuruluşları, bilim adamları ve akademisyenler. Bakan Kurum, yeni yerleşim yerleri belirlenirken ilk kriterin fay sınırlarına olan mesafe olduğunu vurguladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen 11 ilde başlatacağı Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliği kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bakan Kurum, koordinasyon bakanı olduğu Gaziantep’ten depremden etkilenen illere yaptığı günlük ziyaretlerde uyum toplantıları düzenledi. Görüşmelerde il yöneticileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelen Bakan Murat Kurum, yeni yerleşim bölgelerine ilişkin istişarelerde bulundu. Bu kapsamda uyum toplantılarında ortaklaşa alınan kararlar doğrultusunda kentlerin yeni yerleşim yerlerinin tespiti yapılmıştır. Yeni yerleşim yerleri belirlenirken ilk kriter fay sınırlarına olan uzaklıktı. Detaylı jeolojik etüt çalışmaları kapsamında belirlenen yerlerde detaylı bir şekilde incelenerek mikrobölgeleme ve zemin etüt çalışmaları yapılmaktadır. Deprem bölgesindeki 11 ilde temel etütleri yapılarak modüller incelenerek temelin konut yapımına uygun olup olmadığı tespit ediliyor.

“En doğru ve sağlam zemin bilimsel raporlarla belirlenecek ve buna göre konutların yapımına başlanacak”

Bakan Kurum yaptığı açıklamalarda, depremin yol açtığı yeni çatlaklar dahil yerlerin her detayıyla incelendiğini, çalışmaların ardından bilimsel raporlarla en doğru ve en sağlam temelin belirlenerek inşaatın yapılacağı vurgulandı. Buna göre evlerin yapımına başlanacaktı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Kentin 50 yılını, 100 yılını, tüm ihtiyaçlarını, buranın kültürünü yaşatacak, güzelleştirecek bir anlayışla planlamaya başladık. Depremde ağır hasar gören yerler için yeni bir master plan yapıyoruz. Bu master plan çalışması çerçevesinde Türkiye’nin ihtiyaçları vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını da kapsayacak” dedi. Bu işin en önde gelenleri ile birlikte Türkiye’deki tüm mimarlarımızla ortak bir çalışma başlattık.

Bu kapsamda eğitmenlerimiz, jeologlarımız, jeofizikçilerimiz ve mühendislerimiz ile birlikte mikrobölgeleme ve detaylı jeolojik etüt raporları, zemin etüt raporları ile depremlerin neden olduğu yeni çatlaklar da dahil olmak üzere zemini tüm detaylarıyla inceliyoruz. İnşallah yöre mimarisine uygun olacak ve 3-4 kat artı zemini geçmeyecek konutlarımızın yapım sürecini radyo temel üzerine tünel kalıp sistemi ile en çok göre inşa etmeyi tercih ederek yürütüyor olacağız. doğru, en sağlam yer ve orası.”

“İşi paylaştık”

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “TOKİ binaları nasıl ayakta kaldı? Gerçek yeniyor, hatasız teknikle! Yeni yerleşim yerlerimizde doğru yeri bulmak için mikrobölgeleme ve zemin etüt çalışmalarımız hızla devam ediyor, istişareler sonucunda belirledik.” Temel çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı.

havzaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu