Haber

Bilecik iç sularında avlanma yasağı sona erdi

Sedat CEYLAN / BİLECİK (İGFA) – Su ürünleri avcılığının belirli kurallar çerçevesinde yapılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “5/2 Sayılı Ticari ve Amatör Amaçlı Avcılığın Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ No. 5/1” kararları uyarınca; Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 15 Mart – 15 Haziran tarihleri ​​arasında iç sularda sazan, yayın balığı, kadife balığı ve tatlısu kefal gibi balıkların amatör ve ticari olarak avlanmasının yasak olduğunu hatırlatarak, 16 Haziran’dan itibaren genel yasağın kaldırıldığını bildirdi. ilin iç sularında iç sularda iç sularda bulunan balıklar üzerinde son kullanma tarihi geçecektir. bittiğini duyurdu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların çevreye ve canlılara verdiği zarar nedeniyle amatör avcılıkta yasak olan av araçlarını av faaliyetleri sırasında kullanmamaları, sazan için kişi başı olta sayısını geçmemeleri, kişi başına düşen olta sayısını aşmak, amatör tebliğde belirtilen uzunluk ve sayı sınırlarına uymak. Faaliyetleri sırasında çevreye saygılı olmaları istenirken, Bilecik ve ülke kaynaklarının gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasının önemi vurgulandı.

Bilecik’te iç sularda avlanma yasağı 16 Haziran itibarıyla kaldırılırken, kaynakların korunması amacıyla; İl/İlçe Müdürlüklerimizin denetim ve kontrollerini daha da artıracakları belirtilmiş olup, Genel Müdürlüğümüzce yapılacak denetim ve kontrollerle geleneksel olmayan su ürünleri avladığı tespit edilen balıkçılar hakkında yasal işlem uygulanacağı belirtilmiştir. Göl, gölet ve akarsularda Su İşleri denetim görevlileri.

Müdürlük, Bilecik sınırlarında bulunan Selöz Göleti’nde de avlanmanın tamamen yasak olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu