Abd

Bloomberg: Rusya, ABD seçimlerine müdahale edecek

ABD basını, Devlet Başkanı Vladimir Putin öncülüğündeki Rusya’nın, 5 Kasım Salı günü yapılacak başkanlık seçimlerini baltalamayı hedeflediğini iddia etti.

Bloomberg, Rusya’nın başını çektiği giderek artan sayıda “ABD düşmanının” kolları sıvadığını yazdı.

2024 başkanlık seçimlerinin, kiralık ticari firmalar ve üretken yapay zeka kullanımı yoluyla etkilenmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Rusya için ‘en ciddi tehdit’ tanımlaması

Konuyla ilgili olarak bazı Amerikalı istihbarat yetkililere işaret edildi. “Rusya, bu seçimde en ciddi tehdit.” ifadesi kullanıldı.

Washington’daki yetkililere göre söz konusu seçimler, Rusya tarafından Ukrayna’ya desteği zayıflatma, demokratik kurumlara güveni sarsma ve ABD’ye güveni zedeleme fırsatı olarak görülüyor.

“Kaostan faydalanmak istiyorlar”

İstihbarat uzmanları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşı ABD’deki üniversite kampüslerinde düzenlenen protesto gösterileri de dahil olmak üzere, Kremlin’in ABD’deki toplumsal anlaşmazlıklardan faydalanmayı umduğunu düşünüyor.

İran ve Çin ayrıntısı

İran’ın da 2024 seçimlerinde kaos peşinde koşabileceği ve hatta şiddeti teşvik etmeyi planlayabileceği öne sürüldü.

Çin’in ise daha temkinli bir yaklaşım sergilediği, seçime müdahalenin geri tepmeyle sonuçlanacağının farkında olduğu belirtildi.

“2020’de bilgileri ele geçirdiler”

ABD’deki güvenlik otoriteleri, Ekim 2020’de hem İran’ın hem de Rusya’nın o dönemde yapılan seçimlere müdahale etmek üzere Amerikan seçmenlerinin bilgilerini ele geçirdiği konusunda uyarmıştı.

besni-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu