Ekonomi

Citi, Tayvan Sarsıntısının TSMC Üzerindeki Etkisinin ‘Muhtemelen Kontrol Edilebilir’ Olduğunu Belirtiyor

Citi analistleri Çarşamba günü yayınladıkları bir raporda, depremin Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSM) tesisleri ve üretim süreçleri üzerindeki etkilerini değerlendirmekte olduklarını belirttiler. Herhangi bir aksaklığın kontrol edilebilir olmasını bekliyorlar.

Tayvan’ın doğu kıyısı yakınlarında 3 Nisan Çarşamba günü erken saatlerde 7.4 büyüklüğünde güçlü bir deprem meydana geldi. Bu olayı birkaç küçük sarsıntı takip etti.

Citi, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin üretim hatlarının ve makinelerinin durumunu belirlemek üzere Tayvan’ın kuzey, orta ve güney bölgelerinde bulunan tüm tesislerinde kapsamlı incelemeler başlattığını bildirdi.

“3 Nisan’da meydana gelen depremin Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin faaliyetleri ve üretimi üzerindeki etkileri henüz belirlenmemiş olsa da, etkinin gelirden ziyade brüt kar marjları üzerinde daha önemli olacağını tahmin ediyoruz. Bunun nedeni, özellikle yapay zeka uygulamalarında kullanılan gelişmiş bilgi işlem düğümlerine yönelik yüksek taleptir.”

Analistler ayrıca şunları kaydetti: “Yeni Tayvan Doları’nın yıl başından bu yana %3-4 oranında değer kaybettiğini gözlemliyoruz, bu da depremin brüt kar marjlarında yol açtığı düşüşün bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Tahminlerimiz 2024’ün ikinci çeyreği için çeyrekten çeyreğe %3’lük bir gelir artışı ve %53’lük brüt kar marjı içeriyordu. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin depremin operasyonları üzerindeki etkisini yönetebileceğine inanıyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu