Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanını resmi törenle karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

Süvariler, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin resmi aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayarak araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi’yi külliyenin ana girişinde karşıladı.

Erdoğan ve Reisi’nin tören alanında yerlerini almalarının ardından 21 topçu ateşi eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. İran Cumhurbaşkanı, Muhafız Alayı Tören Muhafızlarını Türkçe olarak “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Törende tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de hazır bulundu.

Törenin ardından Erdoğan ve Reisi, merdivenlerde Türk ve İran bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Karşılama törenine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Düzenli Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı katıldı. Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Tarım Bakanı. ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Lideri İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Lideri Haluk Görgün, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Merkez Bankası Başkanı Cumhurbaşkanı Akif Çağatay Kılıç’ın Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Hafize Gaye Erkan ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Baş başa görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genel Başkanı, heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine katılacak, ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu