Haber

Delbekçi Türkan ve Ayşe Teyze Hakkında Bilinmeyenler, Dünya Dışı Performanslarıyla TikTok’u Sallayan Teyzeler

TikTok kendi fenomenlerini yaratmaya devam ediyor. Bu sefer çok daha samimi ve içimizi ısıtan insanlar var. Pinhani’nin ‘Dünyadan Uzakta’ şarkısını seslendiren Delbekçi Türkan ve Ayşe Teyze’yi araştırdık ve bakın ne çıktı.

Kaynak1: Deliğin Sesi

Kaynak 2: Haber 3

Bir sosyal medya bağımlısıysanız, ellerinde vurmalı bir çalgı ile “Dünyadan Uzak Bir Yer Bulalım” müziği söyleyen bu teyzeleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bunları anlatmadan önce bu çalgının adının “delbek” olduğunu söyleyerek başlayalım.

Sondaj, Fethiye’nin Teke bölgesinde halen devam eden bir sanattır. Delbekçi Türkan Teyze ve Ayşe Teyze 2000 yıllık bu sanatı icra eden son kişiler arasında.

İslam öncesi şaman toplumunda büyü bozan, nazar kovalayan ve dua ritüellerine eşlik eden Delbek, Orta Asya’dan gelen Yörükler sayesinde buralara kadar gelmiştir. Şu anda Fethiye’de bu işi yapan sadece 10 kadın var.

Türkan Teyze 30 yılı aşkın süredir bu işi yaptığını ve başlama sebebinin kendisinin ve ailesinin hiçbir zaman tarlası ve yeri olmadığı için yoksulluk olduğunu söylüyor.

Mesleğe yeni başladığında çok zorluklar yaşadı. Düğünlerde ‘hırsızlık yapmakla’ suçlanıp lojmanlara alınmamaları da bunlardan sadece biri.

Türkan Teyze, eskiden üç gün düğünlere gidip sanatını icra ettiğini ancak artık kına ya da gelin hamamına da katılabildiğini söylüyor.

Mesleğe başladığı yıllarda “Allah’ım yaşlılığımı görebilir miyim?” diye sordu. Türkan Abacı bu işin yorgunluğunu böyle anlatıyor

Türkan Teyze’nin arkadaşı Ayşe Teyze delik delme işini şöyle anlatıyor:

“Delbek annelerimizden, ninelerimizden miras kaldı. Eskiden her düğünde, kına gecesinde Delbek olmadan gelin gelmez, asker yola çıkmazdı. Ama şimdi birileri düğünlerine delbekçileri çağırıp askere gidiyor. vedalaştık. Zaman zaman çeşitli festivallere, eğlencelere gidiyoruz. Maalesef yeni nesilde bu sanata pek ilgi göstermiyor. Yani Delbekçilik öldü, Allah rahmet eylesin”

Ayşe Teyze ve Türkan Teyze, kimsenin bilmediği bir kültürü herkesin bildiği müzikle ülkeye tanıttı. Sırf bu nedenle bile onlara kültür elçisi demek yersiz olmaz. Teyzelerimizin bundan sonra sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmelerini temenni ediyoruz.

Ve sosyal medyayı sallayan o “Far From The World” performansı ?

elbistanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu