Dünya

Dünya için iyi haber: 1000 yıl boyunca bir asteroit çarpmasından korkmamıza gerek yok

İnternette gezinirken her ay Dünya’nın yakınından bir göktaşı veya başka bir cismin geçeceği haberleriyle karşılaşıyoruz. Hatta bazı komplo teorileri bu cisimlerin Dünya’ya çarpma ihtimalinin yüksek olduğundan bahsediyor.

Ama bu sefer, bunun önümüzdeki 1000 yıl boyunca olmayacağını. Güzel bir haberle karşı karşıyayız. NASA ve diğer gözlemevleri, Güneş Sisteminde keşfedilen her nesnenin yörüngesini takip ediyor ve özellikle ” yakın dünya nesneleri ” (NEOs) adı verilen daha büyük nesneleri yakından takip eder. Çünkü bu cisimler, Dünya ile kesişmeleri halinde yıkıcı etkiler yaratabilecekleri için dikkatle incelenmelidir. Astrofizikçiler, nesnelerin gelecekteki yörüngelerini tahmin edebildikleri için, Güneş Sistemimizin bir bölümüne girip girmeyeceklerini de tahmin edebilirler.

Şimdiye kadar, gökbilimciler nesnelerin gelecekteki yörüngelerini yaklaşık 100 yıl öncesine kadar iddia edebildiler. NASA’ya göre önümüzdeki 100 yıl içinde 140 metreden daha büyük bir asteroit Dünya’ya çarpmayacak. Daha iyi haber ise; Colorado Üniversitesi’nde Oscar Fuentes-Muñozliderliğindeki bir gruptan geliyor: Asteroitlerin önümüzdeki 1000 yıl içinde Dünya ile yolları kesişmesi pek olası değil..

Yörüngesel belirsizlikler yaygın olduğundan, bu iddiayı daha uzun zaman ölçeklerinde yapmak kolay değil. Ancak gruba göre bu sınırlamayı aşmak için Minimum Yörünge Kavşağı Mesafesi (MOID) evrimi analiz ediliyor. MOID, bir asteroit veya kuyruklu yıldızın Dünya’nın yörüngesiyle en yakın noktasında kesiştiği mesafedir. Bir nesnenin Dünya’ya potansiyel yakın geçişlerini ve çarpışma riskini tahmin etmek için değerli bir ölçüm olarak kabul edilir.

Ekip bu yolu kullanarak, NEO’ların çoğunun önümüzdeki 1000 yıl içinde gezegenimize çarpma olasılığını ortadan kaldırdı. büyük ihtimal bize çarpar 7482 adlı nesne (1994 PC1)yalnızca %0,00151 olasılığa sahiptir.

Tahminlere göre 1 km’nin üzerindeki nesnelerin %95’i keşfedildi. Bu nedenle, şu anda bulunamayan nesnelerden birinin doğrudan bize doğru gelme olasılığı vardır. Ancak büyük bir asteroidin Dünya’ya çarpma olasılığı oldukça düşük. Yine de, NASA herhangi bir olasılığa hazırlanıyor. Geçen sene, DART yetkisinin bir parçası olarakbir uzay aracını asteroide çarparak asteroidin tarafını değiştirmeyi başardılar.

seyhanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu