Haber

ECOWAS, Nijer’de darbe gündemi için ikinci kez toplanıyor

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 26 Temmuz’da Nijer’de ikinci kez darbe gündemiyle gündeme geldi.

Nijer’de darbe gündemiyle ikinci kez Abuja’daki Aso Rock Palace’ta düzenlenen inanılmaz ECOWAS Zirvesi’nde, cemaate üye bazı ülkelerin devlet başkanları, yabancı misyon temsilcileri, diplomatları ve üst düzey yetkilileri hazır bulundu. , Nijerya’nın başkenti.

Nijer’den Muhammed Bazum yönetiminin Dışişleri Bakanı Hassoumi Massaoudou zirveye katıldı.

Nijerya Devlet Lideri ve ECOWAS Devrimci Lideri Bola Ahmed Tinubu açılışta yaptığı konuşmada, Nijer’deki darbe konulu ilk olağanüstü zirvede verdikleri taahhütler temelinde derin bir aciliyet duygusu ve kararlılıkla yeniden bir araya geldiklerini söyledi.

ECOWAS’ın Nijer’deki cuntayı meşru hükümeti devirme kararından vazgeçmeye çağırdığını hatırlatan Tinubu, “Nijer’de anayasal sistemin yeniden kurulması için katalizör görevi görmesi umuduyla yaptırımlar uygulamaya başladık. Ne yazık ki. İlk zirvede verdiğimiz 7 günlük ültimatom istenilen sonucu vermedi.” dedi.

Tinubu, bugünkü zirvenin bir önceki zirveden bu yana kat edilen mesafeyi titizlikle gözden geçirmek ve değerlendirmek için önemli bir fırsat sunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu tepe, attığımız adımların işe yarayıp yaramadığını değerlendirmek ve karşılaştığımız bazı zorlukları belirlemek için paha biçilmez. Ancak bu kapsamlı değerlendirme sayesinde, her zaman birlikte kalıcı barış, istikrar ve refaha giden sürdürülebilir bir yol çizebiliriz. Nijer.”

Tinubu, demokrasiye, insan haklarına ve Nijer halkının refahına olan bağlılıklarını yineledi ve yaklaşımlarının temelini diplomatik müzakereler ve diyaloğun oluşturmasının çok değerli olduğunu söyledi.

Darbe liderleri de dahil olmak üzere tüm taraflarla önemli görüşmeler yapmaları ve onları iktidarı bırakıp Cumhurbaşkanı Bazum’u yeniden göreve getirmeye ikna etmeleri gerektiğini vurgulayan Tinubu, görevlerinin bir an önce anayasal düzene dönüşü sağlamak için her türlü müzakere yolunu kullanmak olduğunu sözlerine ekledi. Nijer’de. .

habersavsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu