Haber

Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği Enerjide Yol Ayrımı Çalıştayı başladı

Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği (EMARÇEB) ve Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, Türkiye’nin daha çok yerli ve yenilenebilir gücün peşine düşmesi gerektiğini belirterek, “Yenilenebilir enerjiyi etkin ve verimli kullanabilirsek dışa bağımlılığımız azalacaktır.” dedi.

EMARÇEB tarafından düzenlenen “Enerjide Yol Ayrımı Çalıştayı”, Büyükçekmece Belediyesinin konut sahipliğinde ilçedeki bir otele yapıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan EMARÇEB ve Edremit Belediye Lideri Arslan, Dışişleri Bakanlığı datalarına nazaran, güçte dışa bağımlılığın yüzde 74 düzeyinde olduğunu, Türkiye’nin doğal gaz gereksiniminin neredeyse tamamını dış ülkelerden temin ettiğini söyledi.

Enerji üretiminin yarısının doğal gaza dayalı olduğunu tabir eden Arslan, güçte dışa bağımlılığın, güç güvenliğini de tehdit eden kıymetli bir faktör haline geldiğini vurguladı.

Enerji muhtaçlığının günden güne arttığını belirten Arslan, petrol ve doğal gaz üzere fosil yakıtlardaki rezervlerin artık yetersiz kaldığını, bu yakıtların dünyanın bir bölgesinde ağırlaşırken öteki bölgelerde ise hiç bulunamadığını, bunun da birtakım ülkeleri güç bağımlısı hale getirdiğini kaydetti.

Ülkelerin güç kapsamında alternatif kaynak arayışına girdiğini aktaran Arslan, şöyle konuştu:

“Türkiye daha çok yerli daha çok yenilenebilir gücün peşine düşmelidir. Başta güneş olmak üzere, rüzgar, hidroelektrik üzere kaynaklarımızın güç portföyündeki hissesi artırılmalıdır. Yenilenebilir enerjiyi aktif ve verimli kullanabilirsek dışa bağımlılığımız azalacaktır. Türkiye jeopolitik yapısı ve 4 mevsim iklim ve yer formlarıyla varlıklı güç kaynağına sahiptir. Bu güçlü kaynaklar Türkiye’nin mevcut güç gereksinimini karşılayabilecek ve güçte dışa bağımlılığı azaltacak seviyededir.”

Enerji verimliliğinin artırılması konusunda lokal idarelere kıymetli misyonlar düştüğünü vurgulayan Arslan, Almanya, Yeni Zelanda, Danimarka ve Fransa üzere ülkelerde lokal idarelerin yenilenebilir güç yatırımlarını denetim altında tuttuğunu ve mahallî idareler olarak kendilerinin de güç alanında proje üretip yürütmek zorunda olduklarını söyledi.

CHP Güç ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da gücün bir tasarım işi olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nde bu konuda uzmanlaşmış kişilerle çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Belediye başkanlarının çevreyle ilgili konularda “icra noktasında” olduklarına değinen Akın, “Çevreci olmak artık bir yaşam hakkı ve gerçek anlamda çevreci olmak zorundayız. Bizleri önce 2030’lara daha sonra 2050’lere taşıyacak güç politikalarımızı başlattık.” dedi.

Bugün sona erecek çalıştay kapsamında “Yenilenebilir Güç ve Geleceğimiz” ile “Yerel İdarelerin Yenilenebilir Güç Projeleri” bahisli paneller gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu