Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail işgalinin sona ermesini ve iki devletli çözüm talebinde bulundu

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalinin sona ermesi ve uluslararası meşru kararlara uygun olarak iki devletli çözümün uygulanması gerektiğini söyledi.

Mısır’ın başkenti Kahire’nin doğusunda inşa edilen yeni idari başkentte 31 ülke ve 4 uluslararası kuruluşun katılımıyla gerçekleştirilen Kahire Barış Zirvesi’nde Gazze’deki gelişmeler ele alındı.

Filistin Devlet Lideri Abbas, zirvede yaptığı konuşmada, Filistin halkının kurumlara, konutlara ve hastanelere kadar uzanan bir savaşla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Halkımızı başka ülkelere sürmeye kalkışanları uyarıyoruz. Kararlı kalacağız. bizim topraklarımızda.” söz konusu.

Abbas, her iki taraftan da sivillerin öldürülmesini reddettiklerini, kaçırılan rehinelerin de serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Abbas ayrıca Filistin halkının haklarına ilişkin uluslararası kararların uygulanması çağrısında da bulundu.

Suudi Arabistan, “Gazze’deki ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskı yapılmasını” talep etti

Kahire Barış Zirvesi’nde konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, uluslararası topluma Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskı yapılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Filistin krizine ilişkin net bir tavır alamamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getiren Bin Faysal, şunları söyledi:

“Uluslararası toplumu İsrail’e karşı ciddi adımlar atmaya, kararlı bir duruş sergilemeye ve İsrail’in uluslararası insani hukuka saygı göstermesini sağlamaya çağırıyoruz. Bölgede güvenli insani koridorların bir an önce açılmasını ve sivillere yardım ve tıbbi malzeme ulaştırılmasını talep ediyoruz. Kısıtlamalar olmaksızın.”

Arap Birliği İsrail’i “işgalci devlet” olarak vurguladı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Gheit, zirvede yaptığı konuşmada bölgedeki gerginlikten İsrail’i sorumlu tuttu.

Abu Ghait, uluslararası toplumun derhal ateşkes sağlanması ve Gazze halkına yardım etmek için güvenli insani koridorların açılması konusunda çalışması gerektiğini belirtti.

Abu Ghait ayrıca tüm sivillerin eşit olduğunu belirterek, bazı Gazzelilerin barbar, bazılarının ise medeni olarak tanımlanmasını kınadıklarını belirtti.

Gazze Şeridi’ndeki askeri gerilime ilişkin Abu Ghait şunları söyledi:

“Gazze’deki mevcut durumun devam etmesi, İsrail’in işgalci bir devlet olduğu ve uluslararası hukuku ihlal ettiği anlamına gelmektedir.”

Fas ve Umman’dan İsrail’e tepki

Zirvede konuşan Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, “Filistinlileri sınır dışı etmeyi amaçlayan ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden tüm fikirleri reddediyoruz.” söz konusu.

Umman Başbakan Yardımcısı Şihab bin Tarık da, Gazze Şeridi’ne kan dökülmesinin durdurulması, sivillerin korunması ve insani yardım gönderilmesine yönelik uluslararası çabalara destek verdiklerini belirtti.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail’in ucundaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1756’sı çocuk 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail saldırılarında 16 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 12 Hizbullah üyesi ve biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu