Haber

HAK-İŞ Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini bulacak

HAK-İŞ’in, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bu yıl 11’incisini düzenlediği Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması’nda ödüller, 30 Kasım’da sahiplerini bulacak.

HAK-İŞ’ten yapılan yazılı açıklamaya nazaran, bu yıl müsabakaya 128 ülkeden 4 bin 34 sinemayla müracaatta bulunuldu.

Yarışma kapsamında ulusal ve milletlerarası kategoride 11 kolda toplam 22 mükafatın yanı sıra “Sendikacı Gözünden” ve “Necati Çelik Özel Ödülü” kategorilerinde mükafatlar verilecek.

Her iki kategoride toplam 100 bin liraya yakın mükafatın dağıtılacağı yarışta, birinci olan sinemaya 15 bin lira, ikinci sinemaya 7 bin 500 lira, üçüncüye 4 bin lira, Necati Çelik Özel Ödülü’ne 4 bin lira, Sendikacı Gözünden ve diğer dallarda ise 2 biner lira ödül ve özel tasarlanan plaket takdim edilecek.

Sinema ve dizi oyuncuları Burak Haktanır, Yusuf Sezgin, Ahmet Yenilmez, Muhammet Emre Kaya, Umut Açabuğa, Hacı Ali Konuk, Fatih Küçük, Derda Yasir Yenal, Sibel Aytan, Ekrem Uzunok ve Ahmet Okyay’ın da katılacağı ödül merasiminde, sanatkarlara emeğe hürmet plaketi verilecek.

“Bugüne kadar 500 bin liraya yakın ödül dağıttık”

HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan, müsabakayla ilgili değerlendirmesinde, Konfederasyonun Kültür Sanat Komitesince Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen müsabakanın alanında marka haline geldiğini söz etti.

Yarışmanın tesiriyle “emek” bahisli sinemaların sayısının artırılmasının memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“2012 yılında başladığımız ve 2016 yılından bu yana milletlerarası seviyede gerçekleştirdiğimiz yarışımızda bugüne kadar 500 bin liraya yakın ödül dağıttık. Geçtiğimiz 10 yılda yarışımıza 17 bini aşkın sinemayla müracaatta bulunuldu ve bu sinemalar aracılığıyla, imalcisi, direktörü ve oyuncusu on binlerce sinema işçisine ulaştık. Yarışımızla ulusal ve milletlerarası alanda elde ettiğimiz başarıyı daha üst düzeylere çıkarmak, emek dünyasının sanat ve sinema dünyasındaki temsiline bir katkı daha sağlamak gayesiyle geçen yıl başlattığımız söyleşi programımız bu yıl da devam edecek.

Ödül merasiminin sonraki günü yerli ve yabancı birinci üç ve Necati Çelik Özel Mükafatı alan sinemalar başta olmak üzere sinema gösterimi gerçekleştirilecek. Her bir gösterimin akabinde sinemanın direktörüyle kısa bir söyleşi düzenlenecek. Sinema alanında faaliyet gösteren tüm üretimci ve direktörlere, oyunculara, teşkilat mensuplarımıza, hayatın her alanında var olan emeği yansıttıkları hoş projeleriyle yarışımıza katıldıkları için teşekkür ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu