Ekonomi

HSBC: Merkez Bankası’nın para politikası değişmeyecek, enflasyon tahmini yukarı yönlü revize edilebilir

Cuma gecesi Merkez Bankası’ndaki görevinden af ​​isteyen Hafize Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın atanmasının ardından İngiliz bankası HSBC, Merkez Bankası’nın para politikasında herhangi bir değişiklik beklenmediğini ve yıl sonu enflasyonunun açıklandığını belirten bir not paylaştı. varsayım yukarı yönlü revize edilebilir.

Bloomberg’in haberine göre HSBC ekonomistlerinden Melis Metiner, “Yeni merkez bankası başkanı, aynı politika” başlıklı notunda Merkez Bankası’ndaki başkanlık değişikliğinin para politikası üzerindeki etkisini yorumladı.

“MERKEZİN PARA POLİTİKASI AYNI KALACAK”

HSBC’nin değerlendirmesinde, Merkez Bankası’ndaki değişikliğin para politikasında herhangi bir değişikliğe yol açmayacağı, Merkez Bankası’nın sıkılaştırma sürecinin geçtiğimiz ay sona erdiği ve politika faizinin 2024 yılı boyunca sabit kalmasını bekledikleri belirtildi.

“ENFLASYON ARTACAK”

HSBC değerlendirmesinde, Türkiye’nin enflasyon görünümüne ilişkin risklerin görüldüğü ve manşet enflasyonun 2024 yılı sonunda TCMB’nin yüzde 36 olan tahmininin üzerinde yüzde 45 gibi ılımlı bir seviyeye ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Bankanın notunda, Merkez Bankası’nın 8 Şubat’ta yeni enflasyon raporunu paylaşacağı hatırlatılarak, “Yıl sonu iddiasının yukarı yönlü revize edilebileceğini düşünüyoruz. Yakın vadede piyasaların odağında döviz olacak” denildi. Makro ihtiyati politika çabaları, likidite önlemleri veya potansiyel mali sıkılaştırma da dahil olmak üzere politika yapıcılar tarafından alınan önlemler hakkında.” “Başka sıkılaştırma tedbirleri de olacak.” Söylendi.

“POLİTİKA DEĞİŞMEYECEK, İLGİ ARTILABİLİR”

ABD’li Morgan Stanley tarafından yayınlanan notta, Fatih Karahan’ın Merkez Bankası Başkanı olması sonrasında Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin tahminlerde bir değişiklik beklenmediği ancak faiz oranlarında düşüş yerine yükselişin yaşanabileceği belirtildi. görülen.

ABD bankası bir notta, “2019 ve 2021’deki geçmiş başkanlık değişikliklerinden farklı olarak, bu değişiklik politika yönünde bir değişikliğe veya daha düşük faiz oranlarına yönelik siyasi bir tercihe işaret etmiyor.” dedi. Söylendi.

Merkezdeki liderlik değişikliğinin para politikasında sürekliliği sağlayacağına işaret eden Morgan Stanley, notunda Merkez Bankası’nın Başkan Karahan döneminde enflasyonla mücadeleyi ön planda tutan geleneksel para politikası çerçevesini sürdürmesinin beklendiğini kaydetti.

JPMorgan, Merkezi Lider olarak Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın getirilmesini olumlu buldu ve notunda, “Faiz indiriminden ziyade faiz artırımı ihtimali daha yüksek.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu