Haber

İddia: Europol’ün aradığı uyuşturucu kaçakçısı İdlib’de yakalandı

Europol’ün en çok arananlar listesindeki İtalyan mafya üyesi ve uyuşturucu kaçakçısı Bruno Carbone’un, İdlib’de yakalandıktan sonra İtalya’ya iade edildiği ileri sürüldü. Carbone’un İtalya’dan firar ettikten sonra Avrupa’da, ardından Suriye’ye kaçmadan evvel Türkiye’de saklandığı iddia edildi. The Guardian’ın aktardığına nazaran 2003’ten beri kaçak olan Bruno Carbone, Ağustos 2021’de Dubai’de tutuklanan Napoli’deki Camorra mafyasının uyuşturucu komitecisi Raffaele Imperiale’nin sağ koluydu.

Napoli polisi, 45 yaşındaki Carbone’un, Sicilya’nın Catania kentinde hakkında uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili suçlardan verilen 20 yıl hapis cezasıyla ilgili olarak salı günü Roma’nın Ciampino havaalanında tutuklandığını duyurdu.

İTALYAN BASINI: DUBAİ’DE TUTUKLANDI

İtalyan basını, Carbone’un Dubai’de yakalandığını yazdı ancak The Guardian’ın Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) kaynaklarına dayandırdığı haberinde Carbone’un mart ayında İdlib’de tutuklandığı belirtildi. HTŞ yetkilisi Muhammed el Sankari, Carbone’un ‘Beşar Esad’ın kontrolü altındaki bölgelere ulaşmak üzereyken yakalandığını’ ileri sürdü. Telegram kanalından açıklama yapan el Sankari, Carbone’un ‘yürürlükteki kurallara nazaran ülkesine teslim edildiğini’ belirtti.

‘ROLEX SAATLER SATAN BİR MEKSİKALI ÜZERE DAVRANDI’

HTŞ’nin güvenlik servisi sözcüsü Dhia al-Umar ise Carbone’un ‘Suriye’ye gitmeden önce Avrupa’ya sonra da Türkiye’ye taşındığını’ tez etti. Cihatçı internet sitelerini izleyen bir istihbarat kümesi olan SITE’ın aktardığına göre Carbone, kimliğini gizlemek için ‘Rolex saatler satan bir Meksikalı gibi’ davrandı.

Napoli polisi, Carbone’un tutuklanmasına ait daha fazla detay verilemeyeceğini bildirdi

ADALET BAKANI’NDAN BAE’YE TEŞEKKÜR

Öte yandan İtalya Adalet Bakanı Carlo Nordio, Carbone’un yakalanması konusunda BAE’li mevkidaşı Abdullah Al Nuaimi’ye teşekkür eden bir açıklama yaptı. Nordio, “Bu son tutuklama, İtalya ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki adli işbirliğinin sağlamlaştığının bir kanıtı” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu