Haber

İddia: Menüde İzmir köftesi yerine et sote çıktı, müdür yardımcısı görevden alındı

Türk Eğitimi Sen Sinop Şube Başkanı Turgay Şen, Ayancık Kaymakamı Recep Hasar’ın 12 Nisan’da verdiği iftar yemeğinde Ayancık Öğretmenevi Müdür Yardımcısı’nı yanlış menü gösterdiği için cezalandırdığını söyledi.

ANKA’nın haberine göreHukuki çalışma başlattıklarını söyleyen Turgay Şen, yaşananları şöyle anlattı:

MENÜDE İZMİR KÖFTE VAR: Öncelikle böyle talihsiz bir olayı paylaşmanın rahatsızlığını hissediyorum çünkü olayı anlattığımda, baktığınızda çok hafif ve anlamsız bulacaksınız. 4. ayın 12’sinde Ayancık öğretmenevinde kaymakamın düzenlediği iftar programı var. İftar programını öğretmenimizin ev müdiresi ayarlıyor. O akşam yanılmıyorsam, iftar vakti, valilik özel idaresi tarafından bildirilen veya bildirilen menüde İzmir köftesi var. Menüde İzmir köftesi yerine sotelenmiş et var.

BİR GÜNÜN MENÜSÜ KALDIRILDI: Bunun üzerine kaymakam iftar programından sonra hanımı müdüre çağırır. ‘Neden böyle bir menü var, benim verdiğim sipariş ya da belirlediğim menü değildi’ diyor. Bunun üzerine hanım müdüre ‘Belediye başkanım ben aslında 17.00 gibi bilgi verdim. Menüde böyle bir hata oluştu. Valiye haber verin dedim’ diyor. Kişisel aşçı menüyü 1 gün sonra uyguladı. Kasıtlı ve kasıtsız. Kaymakamın ‘neden böyle oldu’ demesi üzerine hanım müdüre ‘Üzgünüm insanlar bile yanlışlıkla ölüyor’ dedi. Biz hiç böyle bir hata yapmadık. İlk defa böyle bir hata yapılıyor’ diyor. Ortam, dini ibadetlerin yapıldığı tamamen uhrevî bir ortamdır.

MÜDÜRÜMÜZÜN ORADA OLMASINA GEREK YOKTU: İnsanlar acıktıklarında kesinlikle farklı bir psikoloji içinde olacaklardır. Müdürümüz saat 17.00’den sonra orada olmak zorunda değildi ama valinin beyninin programıdır diyerek nezaket gösterdi. Sonrasında vali ‘Bir daha böyle bir hata istemiyorum’ dedi. Bir daha böyle bir hata olursa burada böyle bir şey yapmam’ diyor. Artık bir öğretmensiniz, bir hanımefendisiniz. Kaymakam veya mahalleden bir başkası sesini biraz yükselterek size bu şekilde davrandığında şaşırırsınız. Bu bilgi bana arkadaşlar tarafından iletildi. ‘Öyle mi’ dedim. Söyledikleri bu. ‘Başka bir şey var mı’ dedim. hayır dediler “Öyleyse sorun yok, bu basit bir mesele. ‘Vali bunu anlayacaktır’ dedim.

DOSYA İÇERİĞİ ŞÖYLEDİR: Ancak aldığımız bilgiye göre kaymakam ili aradığına ve müdür yardımcısının görevden alındığına dair bir mesaj gönderiyor. Nitekim il milli eğitim müdürü ‘biz böyle bir şey yapamayız’ diyor. Ardından kaymakamın sözlü olduğu tahmin edilen dilekçesi müfettişler tarafından incelenir. İncelemeden sonra bahsettiğim olaylardan başka bir şey yok. Bu, belgenin içeriğidir. O zaman ‘müfettiş veya bunu inceleyen kimse bundan bir şey anlamaz’ diyorum çünkü bir yanlışlık yok.

İSTENEN SAVUNMA: Ardından soruşturma tamamlandı. Savunma gereklidir. Savunmada ‘şefe saygısızlıktan, müdürlük görevinizi sizden alıp öğretmen olarak bir yere atamaktan 1/8 maaş kesintisi cezası’ gibi ifadeler var. Şefe saygısızlık, “Efendim ben bir hata yaptım” demek, sakinleştirici bir sonuçtur. Bu bizim için zor oldu ve çok üzgünüz. Ortada bir kurban var.

HUKUKİ ÇABALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ: Bir bayan acı çekiyor. Karısı var, çocukları var. Oruç tutmuyor mu? Hüznü yok mu? Orada saygısızlık edecek rastgele ifadeler yok. Yönetici, bayanın işten çıkarılmasına ilişkin bir karar aldı. Tabii ki jenerik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ancak geçmiş hayatında hiçbir sicili olmayan bir hanımın böyle bir ortamda yaşadığı karamsarlığın ardından kamu vicdanında, insan vicdanında özür dileyen bakanlık başarı ve takdir belgeleri verdi ve kurum Ayancık’tan yararlandı. öğretmenevi eksi 309 bin ve bunca emekten sonra yaşanan kolay bir durum sonrası. Bir mesleğin yönetimini bir kişinin üzerinden almak, 8’de bir maaş kesintisi cezası vermek, hangi aklın, hangi vicdanın eseridir? Bu olay bir kul sorunu olmaktan çıkmıştır. Tanrı bunu affetmeyecek. Bu bir vicdan meselesidir. Bunu anlamsız buluyorum. Bu sorun bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu