Haber

İleri Yaş Dostu Şehir: Karşıyaka!

Sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği projelerle her yaştan vatandaşa dokunan Karşıyaka Belediyesi, özellikle kent nüfusunun çoğunluğunu oluşturan yaşlılar için çok değerli çalışmalara imza atıyor. ‘Gelişmiş Yaşlı Dostu Kent’ olma yolunda hızla ilerleyen Karşıyaka’da ikinci baharını yaşayan bireyler için birçok sosyal, kültürel ve sportif aktivite gerçekleştiriliyor.

AKTİF YAŞLANMA

Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaşlanma Merkezi özellikle sağlıklı yaşlanmayı destekleyen etkinlikler ve kurslar sunmaktadır. Haftanın beş günü belli bir program dahilinde devam eden fotoğraf, müzik, satranç, akıl ve zeka oyunları, yabancı dil ve briç dersleri ile yaşlı vatandaşlar sosyal aktivitelerini geliştiriyor. Ayrıca merkezde balo salonu ve halk oyunları, beden ve beden eğitimi, örgü ve cam boyama kursları da veriliyor.

ÖĞRENME HAYATININ SÜRESİ

Sağlıklı, başarılı ve aktif yaşlanmayı hayat boyu öğrenme eğitim programı ile desteklemek amacıyla geçtiğimiz şubat ayında kurulan 3. Çağ Üniversitesi çatısı altında yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ilk mezunlarını veren 3. Çağ Üniversitesi’nde ileri yaşta görülen hastalıklar; Yaşlılığın manevi, sosyolojik ve hukuki yönleriyle ilgili eğitimler verilmektedir. Ek olarak; İdeoloji, sağlıklı beslenme, parazitoloji, botanik, holistik tıp, yaşlılıkta fiziksel aktivitenin önemi, psikodrama, hikaye yazma ve İspanyolca dersleri de verilmektedir. İstekli öğretim üyelerinin ders verdiği 3. Çağ Üniversitesi’nin eğitim programına mitoloji, bağlantı ve drama derslerinin eklenmesi planlanmaktadır. İlk yılında 105 mezun veren 3. Çağ Üniversitesi mezunlarının çeşitli kulüplerle bir araya gelerek aktif kalmaları planlanıyor.

GÜNLÜK YAŞAM MERKEZİ

Cemil Tugay’ın vizyon projelerinden biri olarak hayata geçirilen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Karşıyaka Belediyesi Gündüz Yaşam Merkezi, Alzheimer hastaları ve yakınlarına yönelik etkinlikler de yapıyor. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve Ege Geriatri Derneği işbirliğiyle hizmet veren merkezde, günlük yaşam aktivitelerini yardım almadan sürdürebilen 1. evre Alzheimer hastaları ağırlanıyor. Gün içinde 10.00-13.00 ve 14.00-17.00 olmak üzere 8-9 kişilik iki grup halinde hasta ağırlayan merkezde; Hastaların fiziksel ve motor becerilerinin gerilememesi için çeşitli aktiviteler yapılır ve zeka oyunları oynanır. Hastaların sosyalliklerini kaybetmemeleri için çay saatleri, müzik dinletileri, belgesel ve kısa sinema gösterimleri yapılmakta; konuşmalar yapılıyor. İki hemşire, bir psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanı ile hizmet veren merkezdeki bu faaliyetler, 1. evre Alzheimer hastalığı olan yaşlıların 2. evreye geçişini geciktiriyor. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi, hasta destek programı adı altında her perşembe hasta yakınlarına eğitimler veriyor. Merkeze kayıtlı hasta yakınları aranarak eğitimler hakkında bilgi verilmektedir. Eğitimlere, merkeze kayıtlı olmayan Alzheimer hasta yakınları da katılabiliyor. Şu anda merkezden 36 kişi faydalanıyor.

ÇAĞRI MERKEZİ ARIYOR

Diğer taraftan; Kentte yaşayan yaşlı vatandaşların özel yaşamlarına katkı sağlamak adına da bazı çalışmalar yapılıyor. Belediyenin 65 yaş üstü vatandaşlar için düzenlediği il tiplemelerine katılan yaşlı bireyler, formları doldurarak sisteme kayıt oluyor; Şu anda sistemde kayıtlı 3 bin kişi var. Davet merkezi çalışanları haftada yaklaşık 500 vatandaşı arayarak durumları hakkında bilgi almakta ve ihtiyacı olan vatandaşlar ilgili birimlere yönlendirilmektedir. Ücretsiz olarak düzenlenen Tire, Ödemiş ve Seferihisar türleri ayda iki kez düzenlenmektedir.

BİN 400 YAŞLI KİŞİYE ONARIM HİZMETİ VERİLDİ

Pandemi sürecinde 65 yaş ve üstü vatandaşlar için başlatılan konutta küçük çaplı arıza, onarım ve bakım hizmeti devam ediyor. Tamamen ücretsiz olarak sunulan hizmet sayesinde konutunda ufak tefek arıza, elektrik sorunu, tesisat sorunu yaşayan, tamir bakım ihtiyacı olan 65 yaş ve üstü kişiler belediye ile iletişime geçerek yer bulabiliyorlar. Bugüne kadar yaklaşık 1.400 kişiye hizmet veren uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 444 1 575 veya 0232 324 82 68 numaralı telefonlardan iletişime geçebilir.

Ayrıca yaşlı vatandaşların sosyal hayata aktif katılımını desteklemek için kitap kulübü toplantıları düzenlenmektedir. Roof Bostanlı’da yapılan toplantılar 15 günde bir tekrarlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu