Ekonomi

International Paper, DS Smith anlaşmasıyla Londra’da kote olmayı hedefliyor

Kağıt ve ambalaj endüstrisinin önemli oyuncularından International Paper, İngiliz muadili DS Smith’i satın alması halinde Londra Borsası’nda ikincil kote olma niyetini bugün açıkladı. Şirket, birleşmenin yıllık vergi öncesi maliyet tasarrufunda en az 514 milyon dolar sağlayabileceğini vurguladı.

Memphis merkezli firma geçtiğimiz ay DS Smith’e olan ilgiyi, İngiliz şirketinin değerini hisse başına 415 peniye denk gelen 5,72 milyar sterlin olarak belirleyen bir devralma teklifiyle artırdı. International Paper teklifini henüz kesinleştirmemiş olsa da, şirket aktif olarak durum tespiti yapıyor ve “önemli ilerleme” kaydetti. International Paper, teklifinin bir parçası olarak Londra’da bir Avrupa merkezi kurmayı önerdi.

International Paper’ın yanı sıra bir diğer potansiyel alıcı olan Mondi’nin de kesin bir teklif sunması için son tarih 23 Nisan. Londra Borsası’nda LON:MNDI kodu ile işlem gören Mondi, daha önce DS Smith ile şirkete 5,14 milyar sterlin değer biçen bir hisse devralma teklifi üzerinde ön anlaşmaya varmıştı.

Piyasa bu gelişmelere tepki verirken, DS Smith hisseleri GMT öğlen saatlerinde %1,3’lük bir artış yaşadı ve 408,2 pence ile Ekim 2021’den bu yana görülmemiş bir zirveye ulaştı. Bu arada, International Paper hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,2’lik bir düşüş yaşadı.

International Paper tarafından önerilen satın alma, şirketlerin faaliyetlerini güçlendirmeye ve daha büyük ölçek ekonomileri elde etmeye çalıştığı ambalaj endüstrisinde bir konsolidasyon döneminin ortasında gerçekleşti. Potansiyel Londra kotasyonu, International Paper için Avrupa’daki varlığını ve faaliyetlerini artırma yolunda önemli bir adım olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu