Haber

İran’daki internet sıkıntısı, Van’daki otelcileri vurdu; doluluk oranı yüzde 30’a düştü

İRANLI turistlerin akın ettiği Van’da, yaz aylarında yüzde 100’e ulaşan otellerdeki doluluk oranı kasımda yüzde 30’a düştü. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, “Son zamanlarda İran’da yaşanan karmaşadan ötürü internet kısıtlaması var. Kısıtlama nedeniyle İran’daki acenteler, turistlere satış yapamıyor. Bu nedenle Van’daki turist oranımız çok büyük oranda düştü” dedi.

İranlı turistlerin alışveriş yapmak ve eğlenmek için geldiği Van’da, bu yıl turizm sezonu verimli geçti. Yaz ayları ile birlikte kentteki otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Fakat ekim ayında İran’da başlayan olaylar nedeniyle kısıtlanan internet, otel sahiplerini vurdu. Yüzde 100’e ulaşan otellerdeki doluluk oranı, kasım ayında yüzde 30’a düştü.

DOLULUK ORANI YÜZDE 30’A DÜŞTÜİranlı turistlerin ekseriyetle tiplerle kente geldiğini belirten VANOTED İdare Konseyi Lideri Yunus Yüksel, “Bu yaz periyodunu eksiksiz bir formda geçirdik. Otellerimizin hepsi dolu bir halde geçirmiş oldu. Yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Son vakitlerde İran’da yaşanan karmaşadan ötürü internet kısıtlaması var. Kısıtlama nedeniyle İran’daki acenteler, turistlere satış yapamıyor. Bu nedenle Van’daki turist oranımız çok büyük oranda düştü. Otellerimizin kimilerinin doluluk oranı yüzde 30’a kadar düşmüş durumda. Şu an konaklamada kahır yok. Rahat bir halde turistler gelip, konaklayabilir. Lakin İranlı turistlerimiz çok büyük ölçüde azalmış durumda. Doluluk oranı yüzde 30 civarında diyebiliriz” dedi.’İRAN’DAKİ OLAYLARIN DURMASINI BEKLİYORUZ’

İran’daki internet sıkıntısını giderilmesini beklediklerini anlatan Yüksel, “Olayların dinmesini ve herkesin günlük hayatına devam etmesini istiyoruz. Bu formda olursa; kış ayları olmasına karşın tekrar otellerin doluluk oranını yüzde 100’e ulaştıracaktır. Sadece turizmciler değil, Van’daki esnafımız para kazanacaktır, satış yapacaktır. Zira son vakitlerde Vanlı esnafının hepsi ticaretlerini İranlı turiste nazaran şekillendirmiş durumda. Önümüzde çeşitli ucuzluk günleri ile şenlikleri var. İranlılar, her yıl kasım ayında bu indirimli günleri kaçırmayıp, kente geliyor. Bizim de tek beklentimiz; İran’daki olayların durup, hayatın olağana dönmesidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu