Haber

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB’nin sergisine ilişkin soruşturma başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı “Ortadan Başlamak” standına ait “halkı düşmanlığa veya aşağılamaya tahrik” hatası nedeniyle soruşturma başlattı.

İBB’nin Artİstanbul Feshane’de açtığı “Ortadan Başlamak” standına ait Yesevi Alperenler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Mican’ın hata ihbarı üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, incelemesini tamamladı.

Başsavcılığın “halkı kin ve aşağılamaya tahrik” suçundan başlattığı soruşturma kapsamında İBB Kültür A.Ş.’den bir yetkilinin ifadesi alındı.

Bu kişinin ifadesinde sorumlu olmadığını söylemesinin ardından savcılık, İBB Başkanlığı Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak, sergide yer alan tablolarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Yazıda, serginin organizasyon ve organizasyonundan sorumlu kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin belirlenerek ivedilikle savcılığa bildirilmesi talep edildi.

İBB’nin sorumlulara haber vermesinin ardından savcılığın bu isimlere başvuracağı belirtildi.

Olayın tarihi

Yesevi Alperenler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Mican, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na tavır konusunda hata yaptı.

Suç duyurusu dilekçesinde İBB’nin açtığı stantta çıplaklık ve müstehcenlik içeren figür, heykel, fotoğraf ve fotoğrafların yer aldığı belirtildi.

Dilekçede, İBB yetkililerinin “dini değerleri aşağılama ve aşağılama” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından cezalandırılması, ayrıca tribünlerin kapatılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu