Haber

Kar yağmadı Anadolu aslanı kışlık zırhını giyemedi

Kar yağmadı Anadolu aslanı kışlık zırhını giyemedi

Mevsimsel gecikme ve beklenen kar yağışının olmaması soğuk iklim hayvanları olan Kangal köpeklerini de etkiledi, zihinsel ve fiziksel olarak etkilenen kangallarda kışlık kürk oluşmadı.

SİVAS – Mevsimsel gecikme ve beklenen kar yağışının olmaması soğuk iklim hayvanı olan Kangal köpeklerini de etkiledi, zihinsel ve fiziksel olarak kangallarda kış tüyleri oluşmadı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması bazı hayvanları fiziksel ve ruhsal olarak etkiledi. Ayılar kış uykusuna yatmazken bazı göçmen kuşların göç etmediği gözlemlenmiştir. Mevsimsel gecikmeden en çok etkilenen hayvan türü ise Kangal köpekleri oldu. Soğuk iklim hayvanları olan Kangal köpeklerinde kışlık kürk oluşmaz.

Kangal köpekleri kış aylarında oluşan tüy yapısı ve doku altında depoladıkları yağ tabakası sayesinde hava sıcaklığında sıfırın altında 40 dereceye kadar kalabilmektedirler.

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve eğitmeni Hüseyin Yıldız, Kangal köpeklerinin kış aylarında oluşan tüy yapısı ve doku altında depoladıkları yağ tabakası sayesinde sıfırın altında 40 derecede yaşayabildiklerini belirterek, bu yıl Kangal köpeklerinin tüylerini tamamlayamadığını söyledi. yapıları ve hastalıklara karşı dirençleri azalmıştır.

“Aldatıcı iklim virüsleri ve bakterileri davet ediyor”

Aldatıcı iklimin kangalları virüs ve bakterilere karşı savunmasız hale getirdiğini belirten Yıldız, “Hayvanlar coğrafya ve yaşam tarzları ile akrabadır. Kangallar kendilerini soğuk iklimlerde yaşarlar. Anadolu aslanı olarak bilinen kangal köpekleri vücut derecelerini düzenleyerek vücut derecelerini düzenlerler. ortam sıcaklığına ve koşullarına uyum sağlarlar.vücut sıcaklıklarını yükseltemezlerse sağlıksız hale gelebilirler.kış mevsiminin olmaması kangalların zırh dokusunun altındaki yağ tabakası seviyesinin düşük olmasını sağlar.bu aldatıcı iklim de kangallarla birlikte tilki, kurt gibi dış popülasyonda dolaşan hayvanları da etkiler.Hayvan tüylü bir yapı oluşturamaz ve “Bu oranlara ulaşamadıkları zaman yine sıcak bir iklimde yaşadıklarını zannederler. Sonuç olarak soğuk havalarda virüs ve bakterilerin canlandığı dönemden etkilenirler” dedi.

“Karın olmaması Kangalların psikolojisini etkiledi”

Yıldız, karın yağmaması nedeniyle Kangalları psikolojik olarak da etkilediğini belirterek, “Kangal köpekleri çok soğuk havalarda vücut ısıları sabit olduğu için asla üşümezler. Karda çocuklar gibi oynarlar. Kar önemli bir terapidir. Kangallar için sağlık, konfor ve izolasyon” diyen Kangallar, “Tutumlarını değiştirip mutsuz oluyorlar. Tepkilerinden memnun olmadıklarını çok rahat görüyoruz. Sağlıksız olmaya başlarlar, huzursuz olmaya başlarlar ve bu iklime alışık olmadıkları için uyum sağlayamazlar.”

haber-mihalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu