Haber

Keçiören Belediyesi Yazlık Bahçede Hasat Başladı

Keçiören Belediyesi’nin Bağlum ilçesinde 20 dönümlük alana kurduğu yazlık bahçede hasat başladı.

Keçiören Belediyesi, Bağlum ilçesinde kurduğu yazlık bahçede olgunlaşan meyve ve sebzelerin hasadına başladı. 20 dönümlük yazlık bahçede fasulye, barbunya, bamya, kabak, salatalık, biber, tere, semizotu, roka, yeşil soğan, dereotu, marul, nane ve fesleğen yetiştirilmekte, istihdama da katkı sağlanmaktadır. Bahçede hasat edilen ilk ürünler salatalık, kabak, yeşil fasulye ve yeşil soğandı.

Dünyada tarımsal üretimin öneminin giderek arttığına vurgu yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yerli tohumdan üretilen çalışmaların yaygınlaştırılarak çoğaltılması gerektiğini belirterek, “Tarımsal üretimin gıda ihtiyacının karşılanması açısından çok önemli olduğunu Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte gördük. . Devam ediyoruz. Örnek olsun diye belediye bahçemizi kurarak hasada başladık. Rabbim razı olsun” dedi.

Altınok, Keçiören’de 4 yıldır sürdürülen yerli atalık tohum ıslahı ve yayılım çalışmalarının başarıyla devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2019 yılında göreve gelir gelmez tarımsal üretimi geliştirmek için Keçiören’de pilot uygulamalara başladık. Çiftçilerimize cet tohumu ve yerli besicilik konusunda eğitimler verdik. Bu eğitimlerin uygulanmasında öncü olduk. Keçiören Belediyesi olarak, çiftçilere cet tohumlu siyez buğday tohumu takviyesi verdik.Her yıl hasadını yapıyoruz.Bir yandan cet tohumundan seramızda yetiştirdiğimiz sebze fidelerini yine sebze üretimi için bedelsiz olarak dağıtıyoruz.Ayrıca üç çiftçi kurduk. ‘ ürünlerini satabilecekleri pazarlar. Öte yandan numune üretimi için her yıl belediyemiz bünyesinde 20 dönümlük bir alana bahçe kurduk. Sebze yetiştirmeye başladık. Bu yıl ekinlerimizi bahçemizden toplamaya başladık. Ürünlerimizi belediye yemekhanemizde, huzurevimizde ve çeşitli tesislerimizde kullanıyoruz. Bu sayede sebze giderlerimizden de tasarruf etmiş oluyoruz.” – ANKARA

mucurajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu