Haber

Kocaeli Büyükşehir ve SBU Kentsel Tarım Araştırmaları İşbirliği

Büyük şehir ve SBU’nun ortasında TABİP Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının yürütülmesi Çeşitli bahisleri kapsayan bir işbirliği protokolü imzalandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU),

Kentsel tarım, topraksız tarım, bitkisel üretim, ürün geliştirme, satış-pazarlama, eğitim stratejileri, tarım turizmi ve Hasadı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin ilaç sanayinde değerlendirilmesi amacıyla Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapmak Çeşitli konuları kapsayan bir işbirliği protokolü imzalandı.

TIP BİR İLHAM KAYNAĞI OLDU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Kocaeli’nin en değerli kırsal kalkınma girişimlerinden biri olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Islah Projesi (TABİP), Tahir Büyükakın liderliğinde, yüksek değerde ürün yetiştirmeye teşvik edilen çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması amacıyla hayata geçirildi. -katma ürünler ve tarımsal kalkınmayı desteklemek. Belediye ve kurum için ilham kaynağıdır.

BÜYÜKAKIN VE ERDÖL İMZALANDI

Nitelikli insan gücü kullanılarak tarafların vizyon, misyon ve stratejileri doğrultusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal hizmetler alanındaki faaliyetlerinin ortak gerçekleştirilmesinde sorumluluklar ve işbirliğinin düzenlenmesi amacıyla hazırlanan protokol, Tarafların kaynakları ve altyapısı Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze hizmet binasında düzenlenen törenle imzalandı. . Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Çakmak, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve diğer ilgililer katıldı.

“İLAÇ SEKTÖRÜNE KATKI SAĞLAMAK”

Başkan Büyükakın, törende yaptığı konuşmada, Kocaeli’de tarımsal üretimin ve işlerin katma maliyetinin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Önder Büyükakın, kentsel tarımın ve TABİP’in geliştirilmesi, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının bilimsel bir akılla yürütülmesi için İSU ile iş birliği yapacaklarını belirterek, “Bu iş birliği tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini, tesislerde işlenmesini kapsıyor. TABİP kapsamında kozmetik ve ilaç üretimi. Sektöre yönelik daha geniş ve derinlemesine çalışmaların yapılmasına önemli katkı sağlayacak” dedi.

“TARIMDA KATMA DEĞERLERİ ARTIRIYORUZ”

Önder Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak tarımı desteklemek, tarımda katma değeri artırmak ve bilimsel teknikler ile tarımsal faaliyetleri buluşturmak için uzun süredir canla başla çalıştıklarını belirterek, “Bakanlığımızla bir Ar-Ge projesi imzaladık. Sanayi ve Teknoloji Cumhurbaşkanımızın gözetiminde. Bu kapsamda TABİP’i hayata geçirdik. Çiftçilerimizin tıbbi ve aromatik bitkiler üreterek elde ettikleri katma değeri alım garantili olarak artıracak ve daha uzun bir yaşam süresine ulaşmalarını sağlayacak bir projeydi. Üretimin en başından son tüketime kadar tüm alanı kapsayan uçtan uca bir çalışma gerçekleştirdik. Bakanlığımızın TÜBİTAK MAM’da sağlayacağı teknik alt yapı kapsamında burada yapılacak çalışmalar, üretimin artırılmasına ve işlerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

“GIDA GÜVENLİĞİ RİSKİ CİDDİ BOYUTLARA ULAŞTI”

Dünyada son dönemde gıda güvenliği riskinin çok önemli boyutlara ulaştığına dikkat çeken Önder Büyükakın, kentsel tarım konusunun bir milli güvenlik sorunu haline gelmesiyle birlikte belediyelerin de en temel sorunlarından biri haline geldiğini kaydetti. Ürün geliştirme konusunda vizyoner çalışmalar yapmak, Ar-Ge ve üretim geliştirme faaliyetlerinde bulunmak, kozmetik ve ilaç sektöründe patent geliştirerek çalışmak alanında güçlü bir işbirliği yapmak üzere protokol imzaladık. İnşallah bu çalışmalarla şehirlerde daha güçlü bir üretim yapısı oluşturulacak ve tarımsal üretimi güçlendirerek gıda güvenliği krizine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bu da şehirlerin daha sağlıklı yönetilmesi için gerçekten çok değerli. Bu anlamda bu tür Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının kent tarımına ve çiftçinin yaşam standardına önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

“HEM ÇİFTÇİMİZ HEM ÜLKEMİZ KAZANACAK”

Başkan Büyükakın, çalışmaların verimli bir şekilde yürütülebilmesi için bilimsel bir akla ihtiyaç olduğunun en başından beri farkında olduklarını ve üniversitelerle yapılacak çalışmaların hayati önem taşıdığını ifade etti. kazanacak. Hem çiftçimiz kazanacak, hem şehrimiz hem de ülkemiz kazanacak. Güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Değerli katkılarından dolayı Rektörlüğüme, çalışmalarından dolayı üniversitedeki araştırmacılara teşekkür eder, işbirliğimizin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

“KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR ÇOK DENEYİMLİ”

Rektör Prof. , “Üniversitemizin laboratuvar ve insan kaynağı anlamında çok kapasitesi var, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin bu konularda çok tecrübeli olduğunu ve büyük bir birikime sahip olduğunu biliyoruz. Bu anlamda birlik daha güçlüdür düşüncesiyle bizlere bu konuda destek veren Kocaeli Valiliği’ne ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Çalışmaların Kocaeli’mize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” Konuşmaların ardından SBÜ Rektörü Prof. Erdöl, Önder Büyükakın’a üzerinde “Ya Şafi” yazan tabloyu hediye etti. Önder Büyükakın, TABİP projesi kapsamında tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen bir takım kozmetik çalışmaları Rektör Erdöl’e hediye etti.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ NELERİ KAPSAR?

Kocaeli Büyükşehir ile SBU arasında imzalanan protokol, kentsel tarım ve topraksız tarım uygulamaları, alternatif çalışma, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, agro-turizm modeli ve merkezi oluşturulması, açıkta sebze ve meyve yetiştiriciliği, mantar üretimi, modern seracılık ve üretim teknikleri, tarımsal sulama yöntemleri, hayvancılık ve arıcılık projeleri, tarımsal ürünlerin ürün haline getirilmesi ve pazar talebine göre ÜR-GE ve AR-GE faaliyetlerinin yürütülmesi, permakültür çalışmaları, akıllı tarım uygulamaları, dijital uydu takip sistemi, coğrafi konumlandırma ve tarımsal e-ticaret platformunun oluşturulması ve eserler atıklarının değerlendirilmesi ve kompost üretimi ile tarım. Hasadı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin ilaç sanayinde değerlendirilmesi amacıyla Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapmak gibi konuları kapsar. Protokole göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin göstereceği alanlarda Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapılacak ve ortaya çıkan çalışma ve projeler Kocaeli’de hayata geçirilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu