Haber

Malatya’da sendikalı kadın işçilere gözaltı ve baskı

Birleşik Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN), Malatya’da sendikanın iki kadın çalışanının gözaltına alındığını, eşleri ve babalarının telefonla arandığını belirterek, “Bu hukuksuzluğun sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız. En kısa sürede pratik yapın.” EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca da, “Kadınların sendikal faaliyetlerine eşleri ve babaları üzerinden hangi hakla ve ne ölçüde baskı yapılıyor? İşçileri ve onların örgütlerini, sendikalarını kriminalize etmenize izin vermeyeceğiz. Emeklerinin ve haklarının peşinde.”

BİRTEK-SEN, Malatya’da sendikalı iki kadın işçinin gözaltına alındığını bildirdi. Kadın işçilerin eş ve babalarının Terörle Mücadele (TEM) polisleri tarafından arandığını duyuran BİRTEK-SEN, X hesabındaki olaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Malatya’da sendikamızın iki kadın çalışanı hakkında fiili gözaltı işlemi yapıldı. İki yetişkin kadın arkadaşımızın eşleri ve babaları arandı. Eşleri ve babalarıyla aşağılayıcı bir şekilde konuşuldu ve sorguya çekildiler. Karakola çağrıldılar ve TEM şubesinde saatlerce bekletildiler.’Suçlama nedir?Arkadaşlarımız ‘Hangi kanuna dayanarak bekletiyorsunuz?’ ‘İddia yok, sadece uyarı amaçlı aradık’ diye cevap veriyorlar. Arkadaşlarımıza sendikal faaliyetleri ve kadın çalışanlarla çalışmaları soruluyor ve bu konuda ‘kibarca’ uyarılıyor.

Burada İçişleri Bakanlığına ve Adalet Bakanlığına soruyoruz: Polisin hataymış gibi sorgulama yapması, kadın arkadaşlarımızın eşlerini ve ailelerini anayasal konularda arayıp baskı yapması yasal görevleri arasında mıdır? ve bu hukuk dışı uygulamayla tamamen yasal faaliyetler mi yürütülüyor?

“MALATYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN DE AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Bu konuda Malatya Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama bekliyoruz. Bu hukuksuz uygulamanın sorumluları hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulunacağız. Aynı zamanda deprem mağduru binlerce işçinin kölelik koşullarında çalıştığı Malatya’da, kadın personelin sendikal örgütlenme çabalarının bu prosedürlerle engellenmesine, çalışan arkadaşlarımızın sindirilmesine asla izin vermeyeceğiz. Malatya OSB’de işverenlerin kurduğu kölelik sisteminin devam etmesi için örgütlenmek ve çabalamak istiyorum.”

“KADINLAR GERÇEKTEN SORGULANIYOR. NEDENİ? KADIN ÇALIŞANLARIN SENDİKA FAALİYETLERİ”

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, sendikanın X hesabındaki paylaşımını alıntılayarak tepki gösterdi. Karaca, paylaşımında şunları kaydetti:

“Malatya’da sendikalı iki kadın işçinin eşleri ve babaları TEM’e çağrılıyor ve polis onları kadınlara karşı kışkırtıyor, kadınlar adeta sorguya çekiliyor. Sebebi? Kadınların sendikal faaliyetleri. Hukuki bir ilişki var mı? Hayır. Burası polis personelinin hiçbir hukuki ilişkisi olmadan çalıştırıldığı bir yer.” Adalet Bakanlığı hizaya getirilebilecek, korkutulabilecek, tehdit edilebilecek bir muz cumhuriyeti midir?

“BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR, BU SINIRSIZ VE HUKUKSUZ MUAMELEDE YER ALAN TÜM SORUMLU KİŞİLER HAKKINDA DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILMALIDIR”

Kadınların sendikal faaliyetlerine eşleri ve babaları, Malatya Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla hangi hakla ve ne ölçüde baskı yapılıyor? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendikal örgütlenme çabalarının bu gayri meşru sistemler tarafından engellenmesine seyirci mi kalacak? Bu bir suç duyurusudur, bu aşırı ve hukuksuz muamelenin sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.

Haklarını arayan işçileri her koşulda kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya getiren sermaye devletinin tacizlerine göz yummayacağız. Kabahat işleyen kolluk kuvvetlerine, emir verenlere, devletin tüm kaynaklarını işveren yararına kullanmaya çalışanlara karşı tarafımız nettir. “Emek ve haklarının peşinde koşan çalışanları ve onların örgütlerini, sendikaları kriminalize etmenize izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu