Teknoloji

Microsoft Store güncellemesi bazı Windows 10 uygulamalarını kullanılamaz hale getirdi

Microsoft’un Windows güncellemelerinden kaynaklanan kusurları çok sık gördük ve görmeye devam ediyoruz. Son dönemde gelen şikayetlere göre bazı Windows 10 kullanıcıları, Microsoft Store güncellemesi sonrasında uygulamalarını kullanamadıklarını belirtiyor.

Microsoft, birçok Windows 10 uygulamasını doğrudan Mağaza aracılığıyla günceller; bu, düzeltmelerin ve yeni özelliklerin Windows işletim sistemi güncellemelerinden bağımsız olarak yayınlanabileceği anlamına gelir. Bu çoğunlukla olumlu bir şey çünkü söz konusu uygulamalar, işletim sistemi güncellemesi için uzun süre beklemek zorunda kalmadan stabil hale getirilebiliyor ve yükseltilebiliyor. Ancak bu durumda bir güncelleme, bir veya daha fazla Mağaza uygulamasını kullanılamaz hale getirebilir.

İşte Microsoft’un bu şekilde getirdiği bir güncelleme, Takvim, FotoğraflarVe Hesap makinesi Gibi uygulamaların kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Daha da kötüsü, bazı kullanıcılar sorunu bildirmek için Geri Bildirim Merkezi’ne giriş yaptıklarında geri bildirimin de bozuk olduğunu gördüler. Bunun üzerine kullanıcılar Microsoft’un destek forumunda konu açarak Microsoft’a olan öfkelerini dile getirdiler.

Güncelleme resmi bir Windows güncellemesi olmadığı için Microsoft’tan bir açıklama gelmedi ancak bazı meraklı kullanıcılar, bu uygulamaların bozulmasına neyin sebep olduğunu ortaya çıkardı. Tüm şikayetlerin ortak noktası ise; Intel Core 2 DuoVe dörtlüİşlemcilerin yanı sıra AMD Athlon Çipler de dahil olmak üzere eski donanım gibi görünüyor. Bu bileşenler teknik olarak Windows 10 için uyumlu donanımlar olarak listelenmemiştir ancak işletim sistemini çalıştırırken herhangi bir soruna neden olmazlar.

Sorunun ne zaman çözüleceğine dair şu an için bir bilgi bulunmuyor. Kullanıcılar yakın zamanda bir güncelleme almayı umuyor çünkü bu tür hayati uygulamalara erişememek uzun vadede büyük soruna neden olabilir. Windows 10 desteği 14 Ekim 2025 tarihinde sona ereceğinden Microsoft’un düzeltme yayınlamak için bolca vakti olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu