Ekonomi

Öğrenci kartları geçerli olacak, transfer mümkün olacak! Minibüslerde İstanbulkart dönemi başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşıma Uyum Merkezi (UKOME) toplantısı dün Zeytinburnu’ndaki 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıda minibüslerin İstanbulkart sistemine dahil edilmesi kararı kabul edildi. Toplu ulaşımda devrim niteliğinde etki yaratacak kararla İstanbullular, İstanbulkart ile minibüse bindiklerinde “indirimli, transfer ve ücretsiz” gibi uygulamalardan yararlanabilecek.

ARNAVUTKÖY’DE ÖNCE HAYAT OLACAK

UKOME’de alınan kararla artık bu tür minibüslerde İstanbulkart kullanılacak. Uygulama ilk olarak pilot bölge olan Arnavutköy’de hayata geçirilecek. Daha sonra etaplar tüm İstanbul’a yayılacak.

ÖĞRENCİ TARİFESİNDEN ÜNİVERSİTELER DE FAYDALANACAK

Böylece İstanbullular bir dizi kazanıma da kavuşmuş olacak. Şu anda minibüslerde liseye kadar öğrenci tarifesi uygulanabiliyor. Yeni uygulama ile üniversite ve açık öğretim kurumu gibi kurumlarda öğrenim görenler öğrenci tarifesinden yararlanabilecek.

İşte yeni uygulama ile İstanbulluların kazanacağı haklar:

  • Güncel İstanbulkart fiyat tarifesi (indirimli, transfer, ücretsiz vb.) geçerli olacaktır. Yani artık minibüse bindiğinizde aktarma yapabileceksiniz.
  • Transfer, bedelsiz ve indirimli ödemeler belediye tarafından karşılanacak. Bu sayede minibüs esnafı mağdur olmayacak.
  • İlk etapta minibüslerin mevcut araçları TSE Onaylı modifikasyonlarla koltuk kapasitesi artırılarak araç sınıfı değiştirilerek en az 17+1 koltuklu otobüslere dönüştürülecek. Minibüsler daha konforlu ve kullanışlı olacak.
  • Elektronik bilet sistemine geçişle birlikte araçlardaki seyahat bilgilerine erişilebilirlik artacak, sınır, güzergah, sefer ve araç planlaması daha hızlı yapılabilecek.
  • Araçlara GPS, kamera, filo yönetimi vb. ekipmanlar eklenerek mevcut filo sistemine zaman entegrasyonu sağlanacaktır. Araç ve sefer kontrolleri daha kolay olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu