Ekonomi

Petrolde sert düşüşün ardından toparlanma

Vadeli işlem petrol süreçleri Çinli yatırımcıların dönüşüyle ​​dalgalı bir seyir izlerken kaotik bir açılışla önce Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü, ardından yükselişe geçerek kayıplarını sildi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, potansiyel bir ABD durgunluğunun talebi alt üst edeceği korkusuyla erken saatlerde yüzde 7,2 kadar düştü, ancak daha sonra toparlandı.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, satışlara atıfta bulunarak, “Düşüş, şüphesiz algoritmik ticaretle desteklenen panik satışıydı” dedi.

Diğer piyasa gözlemcileri, ilk düşüşün bir yatırımcının yanlış düğmeye basmasından veya spekülatörlerin yükseliş trendinde yatırımlarından vazgeçmesinden kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekti.

Petrol bu yıl yüzde 14 düşerken bu, OPEC+ ülkelerinin bu ay üretimi kısma ve piyasanın kontrolünü yeniden ele geçirme planının artık işe yaramadığını gösteriyor.

Bunun bedeli, düşüşlerin küresel büyümenin yavaşladığına ve enerji talebini potansiyel olarak zedeleyebileceğine dair endişelerden kaynaklanıyor olabilir.

ANZ Group Holdings analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes, geçen bir notta, “Büyük ekonomilerdeki ekonomik büyümenin zayıflamasına ilişkin endişeler, emtialar üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturdu. “Petrol piyasası havasının düşüş eğilimini sürdürmesi muhtemel” dedi.

ABD’de Çarşamba günü yayınlanan bir hükümet raporu, benzin talebinin düştüğünü ve yakıt arzının arttığını gösterdi. Jet yakıtı talebi de bir önceki yılın biraz üzerinde düştü.

Rusya’nın arzı azaltma sözüne ve Ukrayna’nın işgalinden sonra uygulanan Batı yaptırımları ağına rağmen, Rusya’dan gelen akışların beklenenden daha dirençli olduğuna dair kanıtlar da 2023’te petrolü baskı altına aldı.

Haziran vadeli ABD ham petrolü yüzde 0,8 artışla 69,17 dolardan işlem görüyor.

Temmuz vadeli Brent petrol yüzde 1,1 artışla 73,12 dolardan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu