Ekonomi

PMI, Almanya’da ticari faaliyetlerin Mayıs ayında toparlandığını gösteriyor

BERLİN – En son açıklanan S&P Global Flash Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksine (PMI) göre Alman özel sektörü, hizmet sektörü faaliyetlerindeki kayda değer artışla birlikte bu Mayıs ayında üst üste ikinci kez büyüme kaydetti. Nisan ayında 50.6 olan PMI Mayıs ayında 52.2’ye yükselerek 51.0 olan tahminleri aştı.

Almanya ekonomisinin temel bileşenleri olan hem hizmet hem de imalat sektörlerini izleyen PMI’daki bu olumlu hareket, rakamın 50’nin üzerinde olması halinde genişlemeye işaret ediyor. Özellikle hizmet sektörü endeksi Nisan ayındaki 53.2’den Mayıs ayında 53.9’a yükselerek son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve 53.5 olan tahminleri aştı.

İmalat sektörü hala daralıyor olsa da iyileşme işaretleri gösterdi. Nisan ayında 42,5 olan PMI endeksi Mayıs ayında 45,4’e yükselerek 43,1 olan beklentinin üzerine çıkmış ve son dört ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

İmalat sektörünün yaşadığı zorluklara ve PMI’ın işaret ettiği daralmanın devam etmesine rağmen, firmaların işe alım faaliyetlerinde bir artış olduğunu bildirmesi umut ışığı oldu. Bu durum, daha güçlü talebe ve gelecekteki iş koşullarına ilişkin daha olumlu görünümlere bağlandı.

Anketin bulguları, hizmet sektörünün gücünün imalat sektöründeki zayıflıkları dengelemeye yardımcı olduğu dirençli bir Alman ekonomisine işaret ediyor. İş faaliyetleri ve istihdamdaki genel artış, Almanya’da ihtiyatlı iyimser bir ekonomik ortama işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu