Haber

Portekiz’deki yolsuzluk soruşturmasında skandal: Başbakan ve bakanın isimleri karıştırıldı

Portekiz’i 2015’ten bu yana yöneten Sosyalist Parti Başbakanı Antonio Costa, genelkurmay başkanı ve bakanlarından birinin şüpheli bir şekilde dahil olduğu yolsuzluk soruşturmasının ardından Salı günü istifa etti.

Portekiz savcılığının, Başbakan Antonio Costa hükümetinin düşmesine yol açan yolsuzluk soruşturması kapsamında yaptığı telefon dinlemelerinde Başbakan Antonio Costa’nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdığı ortaya çıktı. hafta.

Olayın, sanıklardan birinin avukatının sorgu sırasında durumu fark etmesiyle ortaya çıktığı bildirildi.

Euronews’in haberine göre savcıların da hatalarını kabul ettiği belirtildi.

İsim benzerliği hatasına ilişkin ne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ne de Yargıtay’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Sosyalist Parti’den (PS) Costa, 2015’ten bu yana Portekiz’i yönetiyor ve geçen yıl yapılan seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmıştı.

Ancak Salı günü polisin büyük bir grupla birlikte ofisine baskın yapması, Costa’nın özel sekreteri ve dört kişiyi gözaltına alması ve bakanlarından birini davada şüpheli olarak göstermesi üzerine Costa hızla istifa etti.

SEÇİMDE ADAY OLMAYACAK

Ulusa seslenen Costa, kendisinin saf olduğunu ancak görevde kalmayacağını belirterek birkaç saat içinde istifasını sundu.

Mart ayında yapılacak erken seçimlerde dördüncü dönem aday olmayacağını belirtti.

Ancak Başkan Marcelo Rebelo de Sousa’nın isteği üzerine Mart ayına kadar geçici başbakan olarak kalmayı kabul etti.

Portekiz Cumhurbaşkanı parlamentoyu feshetti, ülke 10 Mart’ta erken seçime gidiyor

Baskın ve gözaltı emrini veren soruşturma hakimi, görevi kötüye kullanma, seçilmiş yetkililerde yolsuzluk ve Portekiz’in İspanya ile kuzey sınırı yakınındaki lityum madenciliği imtiyazlarına ilişkin nüfuz ticareti ve güney kıyısındaki Sines’te bir hidrojen tesisi ve bilgi merkezi kurmayı planladığını iddia ediyor.

Öte yandan teknik/hukuki kusurun nasıl telafi edileceği, operasyonu yürüten savcılara ceza mı kesileceği, emekli Başbakan Costa’nın görevine dönüp dönmeyeceği henüz bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu