Ekonomi

ROPS Demiri Çiftçilerin Hayatını Kurtarıyor

Alaşehir bölgesinde meydana gelen traktör kazalarının artması çiftçileri önlem almaya yöneltti. Eski tip traktörlerde ROPS bar bulunmamasından dolayı birçok kaza ölümle sonuçlanırken uzmanlar, ROPS barların kaza anında bir yaşam üçgeni oluşturduğunu ve ölümlerin önüne geçtiğini söyledi.

Manisa’da her yıl üzüm mevsiminde traktörün devrilmesi sonucu onlarca çiftçi hayatını kaybediyor. Uzmanlar, yalnızca birkaç bin liraya mal olan ROPS demiri ile ölüm riskinin önemli ölçüde azaltılabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Alaşehir Sanayi Sitesinde makine üzerine hizmet veren işletme sahibi Sezer Germen, “ROPS demir, traktör kazalarında hayat kurtarıcı rol oynuyor. Son yıllarda bölgemizdeki çiftçiler de bu konuda yavaş yavaş bilinçlenmeye başladı. Traktörlerinde ROPS demiri bulunmayan çiftçiler, kazaları önlemek için artık traktörlerine ROPS demiri takmaya başladı.” “Ve güvenliğimizi sağlamak için bu tür önlemlerin yaygınlaşması gerekiyor.” söz konusu.

“ROPS çapası hayat kurtarır”

“ROPS ankrajı, traktör kazalarında sürücüye can mesafesi sağlayarak hayat kurtarıyor.” Germen, şöyle konuştu: “Traktör devrildiğinde sürücünün araç altına sıkışmasını engelliyor. Dolayısıyla çiftçiler için bu güvenlik önlemi mutlaka gerekli. ROPS çapası sayesinde birçok sürücü hayatını kurtarırken maalesef pek çok traktör sürücüsü de bunu başaramadı. çapa var bu yüzden hayatını kaybetti. Konuyla ilgili eğitim ve uyarı arttıkça daha fazla çiftçinin güvenliği sağlanabilir. Eski model traktörlerde bu demir korkuluk yoktu. Yeni üretilen traktörler monte edilmiş halde geliyor. Kazalardan sonra Son yıllarda eski model traktörlere de takılmaya başlandı. Demir korkulukları olmayanların da traktörlerine takılmasını öneriyoruz. Çünkü olabilir. Kazalarda can simidi gibi hayat kurtarıcı rol oynar.” -MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu