Haber

Soyer: “Cumhuriyeti ve Atatürk’ü korumamız lazım”

Soyer: “Cumhuriyeti ve Atatürk’ü korumamız lazım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarihçi yazar Sinan Meydan ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşiye katıldı. “Senin Atatürk’ün” standını da ziyaret eden Önder Soyer, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük zorluklarla kurduğunu belirterek, “Bu yüzden Cumhuriyeti ve Atatürk’ü korumamız lazım.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yılı münasebetiyle Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) tarihçi yazar Sinan Meydan ile “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Atatürk”, “şöhret” standı düzenledi. Atatürk portrelerinin yanı sıra İzmir’in dört bir yanından Atatürk’e yazılan mektupların sergilendiği sergiyi gezen Önder Soyer, “Binlerce vatandaşımız Atatürk’e olan özlemini satırlarla dile getirdi. Bütün harfler çok güzel. “Cümleler boğazıma düğümleniyor” dedi.

“Büyük bir devrim”
Lider Soyer, serginin ardından tarihçi ve yazar Sinan Meydan ile “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşiye katıldı. Etkinlikte konuşan Önder Tunç Soyer, “Cumhuriyet muhteşem bir devrimdir. Dünyada şiddete başvurmadan, kan dökülmeden yüz yıldır devam eden büyük bir devrim. Ama bu devrimin şu özelliği var. İnsanı rahatlığa ve rahatlığa çok alıştırıyor. Cumhuriyet ve barış o kadar güzel şeyler sunuyor ki bazen kıymetini bilemiyoruz. Tarihten ders alan diğerleri başka bir şey yapmaya başlar. İzmir İskelesi, Sümerbank satılabilir. Bunlar bir gecede, Anayasa Mahkemesi’ni yok sayarak mahkeme kararıyla karara bağlanabiliyor. Onun için Cumhuriyeti ve Atatürk’ü korumamız lazım” dedi.

“Atatürk’ün en büyük eseri cumhuriyettir”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü İzmir halkıyla birlikte anlamaya çalışmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirten Sinan Meydan, “Atatürk’le özdeşleşen İzmir’de İzmirlilerle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyorum. Cumhuriyetin 100. yılı olması nedeniyle Atatürk adına büyük bir gurur duyuyorum. Atatürk’ün en büyük eseri Cumhuriyet’tir. Cumhuriyetin ilk yüzyılını tamamladık. Birinci yüzyıl değerliydi. Birinci yüzyılda Cumhuriyetimiz büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ancak sonucun prestijiyle yüzüncü yılı görmeyi başardık. Bu çok pahalı. “Atatürk’ün ölümsüzlüğünün 85’inci yılında Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girmesi çok kıymetlidir” dedi.

“Atatürk toplumun bitmeyen umududur”
Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinden çok umutlu olduğunu vurgulayan Sinan Meydan, “Cumhuriyetin kuruluşuna emek veren devrim şehitlerini sevgi ve saygıyla anıyorum. Atatürk, milletin kendi kaderini kendi ellerine alabileceğini gördüğü için Cumhuriyeti ilan etti. Atatürk olmasaydı Türkiye’de 1923’te Cumhuriyet ilan edilmezdi. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyet büyük bir inancın ve inancın eseridir. Atatürk pek çok zor şeyi başardı. Atatürk’ün bu kadar zor şeyleri başarabilmesinin sırrı umudunu kaybetmemesidir. “Atatürk toplumun sonsuz umududur” dedi.

“Yaşadığımız sürece ona minnettar kalacağız”
Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Türkiye’de eğitim, sağlık, ekonomi gibi birçok alanda önemli gelişmelerin yaşandığını anlatan Meydan, şöyle konuştu: “Mustafa Kemal Atatürk 1915’ten bu yana hayatımıza dokunuyor, hayatımızı şekillendiriyor. Dünya. 25 Nisan 1915’ten bu yana bu toplumun hayatını olumlu yönde güzelleştiren bir adamdan bahsediyoruz. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmiyor. Mustafa Kemal Atatürk pek çok zor şeyi başardı. Bu yüzden hâlâ saat 9’u beş geçe ona saygı duruşunda bulunuyoruz. Sadece 10 Kasım’da değil, yaşadığımız sürece ona minnettar olacağız. Çünkü varlığımızı o çabaya borçluyuz” dedi.

“Yüz yıldır bu barışı koruyoruz”
Türkiye’nin 24 Temmuz 1923’te Lozan’da istenilen maddelerin çoğunu kabul ettiğini hatırlatan Meydan, şöyle devam etti: “Bugün tam bağımsız, sınırları belli bir Türkiye’miz var. Bunun ne kadar pahalı olduğunu artık daha iyi anlıyoruz. Biz yüz yıldır bu barışı koruyoruz. Atatürk bu konuda mükemmeldir. Çünkü Lozan Barış Antlaşması’yla sağlanan barışı resmileştirdi ve kalıcı hale getirdi. Formül nedir? ‘Yurtta sulh cihanda Sulh.’ Atatürk bunun için büyük bir cumhurbaşkanıdır. Bunun ne anlama geldiğini anlamak için Gazze’ye, Irak’a, Suriye’ye, Afganistan’a, Balkanlar’a, Kafkasya’ya bakın. Bir asırlık kesintisiz barışımız var. Yüz yıldır yeni bir savaşın parçası olmadık. Bunu nasıl başardık? Bunu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Cumhuriyet başardı. Bunu başaran ve barışı kalıcı bir formül haline getiren ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu ideolojisidir. Bunun manasını anlamak için Gazze’de öldürülen çocuğun annesi ve babası olmanız gerekir. “Ölümsüzlüğün sırrı burada”

“Türkiye Cumhuriyeti tüm sorunlarına rağmen ayaktadır”
Meydan, konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Laik Cumhuriyeti desteklemediğimiz sürece ‘Ben Atatürkçüyüm’ demenin bir anlamı yok. Türk milleti Atatürk’le özdeşleşmiştir. Bu bağı kimse koparamaz ve koparamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti tüm sorunlarına rağmen ayaktadır. Bu Cumhuriyete inanan biziz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var. Kimsenin ağzına bakmayacağız. Kimseden yardım beklemeyeceğiz. Atatürk’ün verdiği ve gösterdiği yol ve sistemle devam edeceğiz. İkinci yüzyılı böyle inşa edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında milletin azim ve kararlılığını kurtaracak unsuru asla unutmadan, milletin bağımsızlığını muasır medeniyetlerin üstüne taşıyacağız. “Buna inancım tam.”
Konuşmanın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadın Korosu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk için müziklerini seslendirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu