Ekonomi

“TCMB’nin ekonomi politikasında değişiklik öngörmüyoruz”

Avdagiç, TCMB Başkanlığındaki değişimin Türkiye’nin ekonomi politikasına yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin devam eden bir ekonomi politikası paketi olduğuna dikkat çeken Avdagiç, bu anlamda TCMB’de uygulanan politika setinin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile uyumlu çalıştığını vurguladı.

Avdagiç, daha önce Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan’ın TCMB Başkanlığına seçilmesinin önemine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş dünyası olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB’nin ekonomi politikasında herhangi bir sapma veya değişiklik öngörmüyoruz. En önemli konulardan biri döviz fiyatlarına yansımasının ne olacağıydı. Rastgele bir gelişme olmadı. Hafta sonu dalgalanma, süreç oldukça istikrarlı ve yatay bir seyirde devam etti.Döviz kuru “Tek gösterge değil ama kısa vadede değerli bir gösterge.” Dolayısıyla TCMB’nin politika seti ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomi politikasının hız kesmeden devam edeceğini görüyor, piyasaya olumsuz bir yansımasını öngörmüyoruz.”

“Başkanın ilk açıklaması mevcut politikanın devam edeceğinin açık bir işaretidir.”

Başkan Avdagiç, bu değişikliğin ekonomi politikasında herhangi bir değişiklik getirmeyeceğini belirterek, Bankanın son dönemde uyguladığı mevcut para politikasının sürdürüleceğini söyledi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın yaptığı ilk açıklamaya değinen Avdagiç, “Cumhurbaşkanımızın ilk mesajı şu ana kadar açıklanan politikanın devam edeceğinin açık bir işareti. Hatta bazı yorumculara göre yeni Liderin de bu politikayı takip edeceği öngörülüyor. biraz daha şahin bir politika. Şu andaki ilk mesaj mevcut politikanın devam edeceği yönünde.” açık bir işarettir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu