Ekonomi

TMO, İzmir Ticaret Borsası’nda 12 bin 500 ton kuru üzüm sattı

Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında bulunan 2021 ve 2022 yılı kuru üzümleri, İzmir Ticaret Borsası Üzüm İşleme Salonu’nda satışa sunuldu. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin de katıldığı ve ihracatçıların yoğun ilgi gösterdiği satış sürecinde, 2021 mahsulü olan yaklaşık 12 bin 500 ton kuru üzüm satıldı.

Satış oturumu öncesi bir konuşma yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “131 yıllık geçmişiyle İzmir Ticaret Borsası, Türkiye’deki borsacılık geleneğinin mihenk taşıdır. Bizi biz yapan varlıklarımızın başında her zaman gurur duyduğumuz üzüm ve pamuk salonlarımız gelmektedir.

Bu salonlar iman ve iş ahlakının kutsandığı yerlerdir. Salonlarımıza ve esnafımıza olan sonsuz inancımızla, çağın kurallarına uymak adına elektronik işlem platformu çalışmalarımıza devam ederken, klasik yapıyı güçlendirerek sürdürme çabası içerisindeyiz.

99 yıldır üzüm ambarımızda 1924 yılından beri üzüm işlemeleri yapılmakta ve fiyatları belirlenmektedir. Borsamızın kuru üzüm işleme holü üretici, tacir, aracı ve ihracatçılardan oluşan bölümün tüm paydaşları için büyük değer taşımaktadır. Piyasada arz ve talep istikrarının sağlanması, tüm fasıllarda net fiyat oluşumunun gerçekleştirilmesi ve kuru üzüm piyasalarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla başta ihracatçılarımız olmak üzere departmanımızın tüm paydaşlarının sürece katılımını bekleriz. salon. Toprak Mahsulleri Ofisimiz de kuru üzüm piyasasında önemli rol oynamaktadır.

Stoklarındaki işleri Borsamızda satmaları sektörümüz için çok değerli. Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Toprak Ürünleri Ofisimiz Genel Müdürü Vahit Kirişçi, Ahmet Güldal ve tüm TMO yetkililerine Borsamız adına teşekkür ederiz. Gelecekte de işbirliğimizin artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Oturum öncesi bir konuşma yapan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “TMO olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın görevi ile 5 dönem kuru üzüm sektöründe faaliyet göstermeye başladık. Üreticilerimizin kuru üzümden hak ettikleri geliri elde etmeleri öncelikli hedefimizdir. TMO olarak, üreticilerimizin korunmasında gösterdiğimiz hassasiyeti tüccar ve ihracatçılarımızın da gösterdiğine inanıyoruz.

Daha önce olduğu gibi, tüm paydaşlar için piyasayı dengelemede rol oynamaya devam edeceğiz. Bundan sonra da ülkemizin dünya kuru üzüm piyasalarındaki başkanlık konumunun devam edeceğini ve ihracat gelirlerimizin istikrarlı bir şekilde artacağını düşünüyorum. 2022 yılında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 9 numaralı üzümü 27 liraya aldık.

2021 ve 2022 yılı kuru üzümlerimiz stoklarımızda mevcuttur. İzmir Ticaret Borsası’nda başlattığımız satışlarımıza ihracatçı firmalarımızın gösterdiği ilgiden memnun kaldık. Borsada satışlarımız belirlediğimiz plan çerçevesinde devam edecektir. İzmir Ticaret Borsası işlem salonlarının hem sektör hem de ülkemiz için çok değerli olduğunun bilincindeyiz ve ihracatçı firmalarımızı her zaman borsa satışlarımıza bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

eskipazarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu