Yaşam

“Türk Halk Müziğinde her kesimden vatandaş bir araya geldi”

Bağcılar Belediyesi tarafından açılan Türk Halk Müziği Korosu, öğrencilerden emeklilere kadar toplumun her kesiminden vatandaşlara hizmet veriyor. Eğitimin sonunda müzikseverler ilçe sakinlerine büyük bir konser verecek.

Bağcılar Belediyesi düzenlediği kurs ve etkinliklerle kentin kültürel ve sosyal hayatına katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda Türk halk müziği severlere yönelik bir kurs açıldı. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kurs yoğun ilgi görüyor. Pazartesi akşamı bir araya gelen kursiyerler, müzisyen Erdal Şahin eşliğinde ses eğitiminden okumaya kadar Türk halk müziği eğitimi alıyor.

Okul ödevlerimde bana yardımcı oluyor.

Koroda emeklilerden kamu çalışanlarına, ev hanımlarından öğrencilere kadar pek çok farklı kesimden müziksever yer alıyor. Kursiyerlerden biri de Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nde öğrenim gören 20 yaşındaki Ayşe Öğüt’tür. “Burası sadece eğlenmek için geldiğin bir yer değil. Burasının bilgi açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca okul ödevlerimde de bana yardımcı oluyor. Burada aldığım eğitim sayesinde kendimi okulda yabancı hissetmiyorum. Derslere hazırlıklı gidiyorum. “İleride Türk halk müziği sanatçısı olmayı düşünüyorum” dedi.

türkü dinleyen yaşlanmaz

76 yaşındaki emekli İhsan Kiraz, “Türküleri öğrenmek ve dinlemek insanı rahatlatıyor. Çünkü bu bizim özümüzdür. Gençlerimize türküleri anlatmaya, dinletmeye ve öncü olmaya çalışıyoruz. 76 yaşındayım ve halen müzikle ilgileniyorum. “Türk halk müziğini ve klasik müziği dinleyen insan yaşlanmaz” dedi.

Tüm kursiyerlerimiz bizim için çok değerlidir

Kültür ve sanat alanına özel önem verdiklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de şöyle konuştu: “Türk halk müziğine yoğun ilgi olmasından dolayı mutluyuz. Kursumuz sayesinde komşularımız yeteneklerini ortaya çıkararak keyifli vakit geçirebiliyorlar. Müziğe katkı sağlayan tüm kursiyerlerimiz bizim için çok değerlidir. Hepsine başarılar diliyorum dedi.

20 Şubat’ta konser verecekler

Eğitime katılan kursiyerler, kendilerine sunulan imkanlardan dolayı Özdemir’e teşekkürlerini iletti. Kursiyerler 20 Şubat 2024’te büyük bir konserde yeteneklerini sergileyecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu