Yaşam

EÜ Eczacılık Fakültesinde “Öğrencilerimizden Öğreniyoruz” söyleşileri başladı

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi “Öğrencilerimizden Öğreniyoruz” söyleşi dizisinin birincisi Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi ve birebir vakitte Plastomega Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortağı Ozan Barın Özel tarafından verilen “Fikirden Girişime Patent ve Teknokent Serüvenim” başlıklı söyleşi ile gerçekleştirildi. Eczacılık Fakültesi D6 Dersliğinde düzenlenen aktifliğe, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bayrı Eraç, Doç. Dr. Cihan Atlıhan Gündoğdu, Fakülte akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Eczacılık Fakültesinde “Öğrencilerimizden Öğreniyoruz” söyleşi dizilerinin birincisini gerçekleştirdiklerini belirten Dekan Prof. Dr. Gürer Orhan, “Vizyonu “öğrenci odaklı eğitim” olup, Türkiye’de birinci ve tek “Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite” mükafatını alan Ege Üniversitesinin “yaşam boyu öğrenmeyi” benimsemiş Eczacılık Fakültesi akademisyenleri olarak bizler öğrenmenin yaşı olmadığına inanıyoruz. Z Nesli diye isimlendirilen sizler bilhassa dijitalleşme, toplumsal medya kullanımı üzere birçok alanda bizlerden çok daha öndesiniz. Bu nedenle Eczacılık Fakültesi öğretim elemanları olarak bizim de öğrencilerimizden öğreneceklerimiz olduğuna inanarak sizlerin bilgilerinizi hem bizler, hem de arkadaşlarınız ile paylaşmanız hedefiyle bu türlü bir söyleşi serisi başlatmayı istedik. Bu seminerler birebir vakitte sizlerin topluluk önünde konuşma, bildiklerinizi bir sunum ile aktarabilme hünerlerinizi de geliştirmenize yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz. Bu gayeyle birinci söyleşimizi bugün 5. Sınıf öğrencimiz Ozan Barın Özel ile gerçekleştiriyoruz. Öğrencimiz Ozan’ın, yararlı bir buluş ile başlayan, Teknokentte bir firma kurma ile devam eden bir öğrencilik mesleği bulunuyor. Teknokent bünyesinde firması olan bir öğrenciye rastlamak çok da bir yaygın bir durum değil. Bu nedenle, Ozan’ın teşebbüs fikrinin oluşumu ve şirket kurma serüvenini sizlerle paylaşmasını, onun bu muvaffakiyetinin sizlerden de bu tarafta fikri olup da hamaseti ya da tecrübesi olmayanları yüreklendirmesini istedik. Bundan sonra da birlikte, bildiklerimizi birbirimizle paylaşmak hedefiyle ‘Öğrencilerimizden Öğreniyoruz’ aktiflik serisine devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

Teknokent’e giriş, “Faydalı Buluş Modeli”ne müracaat ve patent alma süreci hakkında bilgi veren Özel, “Sunumumda özellikle sizlere konunun teknik boyutundan daha çok motivasyon kısmından bahsetmek istiyorum. Herkesin aklına bir fikir geliyor ancak bu sürecin nasıl ilerlediği ve sürece istikrarlı bir şekilde nasıl devam edilebildiği daha önemli bir konu. İleride, sizlerin de girişimlerde bulunacağını düşünerek, tecrübelerimi aktarma ihtiyacı hissettim” dedi.

“Faydalı Buluş Modeli” kapsamında tasarladığı, eczaneden eczaneye ilaç sevkiyatını kolaylaştıran “Eczacılık Kasası” ve “Kamera Kapatıcı” eserlerinin patentini alan Özel, birinci girişimcilik fikirlerinin lisans eğitiminin ikinci sınıfında ortaya çıktığını söyledi. Özel, “2019 yılında katıldığım bir konferansta konuşmacıların birçok, ilaç depoları ile eczaneler ortasındaki ilaç sevkiyat sisteminin epeyce yetersiz olduğuna dikkat çekiyordu. Babamın makine mühendisi olması sebebiyle mühendislik ve makinelere de bir ilgim kelam konusuydu. Eczacılık ile bu mühendislik ilgimi bu sorunun tahlili için birleştirebileceğimi düşündüm. Bu da birinci projemi yapılandırdı. Depo ve eczanelerden aldığım doneler sonucunda mühür sistemi, karekod teknolojisi üzere ilaç teslimatını kolaylaştıran bir kadro çalışmaları ortaya koydum” diye konuştu.

“Basit girişimler, bir sonraki girişimlerin zeminini hazırlıyor”

Görüntülü konferansların artış göstermeye başladığı pandemi devrinde takım arkadaşı ile kolay bir kamera kapatıcı tasarladıklarını da belirten Özel, “Dedemin çok ilaç kullanması ve bunun yaşlı hastalarda yarattığı sıkıntıları birebir görmek bana ilaç takibi ve kullanımına dair bir sistem geliştirmem yönünde fikir verdi. Bu fikir sayesinde “Kişiye Özel Ambalajlama Sistemi” oluşturmaya karar verdim. Kolay üzere gözükse de, aslında çok sıkıntı bir işti. Benzeri bir çalışmanın olup olmadığını denetim etme, projelerin patentinin alınması, eserin tasarımı üzere çalışmalar uzun süremi almıştı. Bugün bu konumdaysam yeniden o dönemki kolay gözüken teşebbüslerde bulunarak bir şeylerin yerini hazırlamak bunda büyük bir etkendir” dedi.

Fikirden patente gerçek ilerleyen süreçte takım çalışmasının kıymetine vurgu yapan Özel, “Ekip çalışması bu tip projelerin en değerli kısımlarından biri. Bugüne kadar, ‘Yaptım’ diyebileceğim her çalışmanın gerisinde uyumlu bir grup yatıyor. Sizlerin de çalışmalarınızda ‘uyumlu’ bir takımla çalışıyor olmanız çok kıymetli. Ben daha çok çalışmaları yönetme kısmında bulunduğum için bütün bir sürece hakim olabiliyorum. Takımda biri en ufak misyonunu bile aksattığında o çalışmanın başarılı bir formda sonlanması zorlaşabiliyor. Bu bağlamda uyumlu ve yeterli birer takım arkadaşı olmanız çok önemli” dedi.

Teknoparkların, tahlil odaklı takviye sağladığını söyleyen “Bir prototipiniz var, o prototipi geliştirmeye karar verdiğinizde ise kimle, neyle geliştireceğim sorularınız başlıyor. Beşerlerle ilişki kuramamış olmak size sorun teşkil ediyor. Benim açımdan bu sorunu çözmemde Teknokent büyük katkı sundu. Ben ikinci sınıftan beri, okuldan arta kalan vakitlerimde Celal Bayar Üniversitesi Teknokent’e gidiyorum. Projelerinizi aktarabildiğiniz, sizlerin sponsoru ve mental açıdan da dayanağını yapabilecek bir sürü şirket var. Bu bağlamda tecrübesizliğim, pazarlama alanındaki sorularım ve daha birçok zorlandığım alanda Teknopark bana tahlili sundu” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda Özel, iştirakçilerin sorularını cevapladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu