Ekonomi

İngiltere, AB ile İsviçre tarzı bir anlaşma hedeflemiyor

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara, Sunday Times’ın yayımladığı haberi yalanlayarak, İngiliz hükümetinin Avrupa Birliği ile İsviçre şekli bir muahede planı olmadığını bildirdi.

Sunday Times, İngilterenin AB ile kuracağı muahedenin, İsviçre ile olan ilgisine nazaran modellenebileceğini fakat muahedenin hareket özgürlüğünü içermeyeceğini tez etmişti.

İngiliz Sanayi Konfederasyonu Genel Müdürü Tony Danker, Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajda, ticaret için daha fazla fırsat yaratmak ve göçmenlik kısıtlamalarını hafifletmek için İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ı Büyük Britanya ile Kuzey İrlanda ortasındaki ticaret konusunda AB ile bir uyuşmazlığı çözmeye çağırdı.

“Vasıflı çalışanları getirme konusunda çok ürkek bir göçmenlik sistemimiz var” diyen Danker, İngiltere ekonomisindeki personel kasvetinin “stagflasyon” baskılarını artırdığını savundu.

Hükümetin, bilimde paydaşlıklar ve mesleksel niteliklerin karşılıklı olarak tanınması üzere mevcut mutabakatın potansiyel yararlarına odaklanması gerektiğini söyleyen Danker, bu teşebbüslerin, Kuzey İrlanda konusundaki uyuşmazlık nedeniyle engellendiğini belirtti.

Danker, “İsviçre anlaşmasını unutun. Biz sadece Boris Johnson’ın Brexit anlaşmasının uygulanmasını istiyoruz ve bu şu anda Kuzey İrlanda Protokolü nedeniyle gerçekleşmiyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu