Haber

Malatya’da depremden etkilenen 148 bin 771 öğrenci yarıyıl tatiline çıktı

Malatya’da depremden etkilenen 148 bin 771 öğrenci yarıyıl tatiline çıktı

Deprem bölgesi Malatya’da karne heyecanı

MALATYA – Yüzyılın felaketiyle yıkılan iller arasında yer alan Malatya’da deprem psikolojisi altında zorlu bir eğitim sürecinden geçen 148 bin 771 öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı.

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde Orduzu Nadire Dernek İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törende 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayan öğrencilere karneleri verildi. Programa katılan Malatya Valisi Ersin Yazıcı ve Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, 1. sınıfları gezerek ilk kez karne alacak öğrencilerin heyecanını paylaştı.

Törende bir açıklama yapan Vali Yazıcı, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak deprem bölgesi olan Malatya’da 11 bin 678 öğretmen ve 871 okulla sorunsuz bir şekilde eğitim-öğretimi tamamladıklarını belirtti. Yazıcı ayrıca depremde yıkılan okulların yerine yeni bina inşaatlarının devam ettiğini belirterek, “İnşallah 2023-2024 eğitim-öğretim yılını da mevcut okullarımızda ikili eğitimle sağlıklı bir şekilde tamamlayacağız. Öğretmen arkadaşlarımızın özel ve üstün çabaları. Öğrencilerimizin deprem kuralları çerçevesinde normalleşmeleri için çocuklarımız normal yaşamlarına devam edebilsinler.” 6 Şubat öncesinde okullarımızda yapılan tüm etkinliklerin bu dönemde de aynı şekilde yapılması için özel çaba gösterdik. Öğretmen arkadaşlarımızı ve eğitime emek veren tüm milli eğitim çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Çünkü Malatya’nın kuralları özel, bu özel şartlarda her şey normal, sanki deprem olmamış gibi. Çocuklarımızın normal şartlarda eğitim ve öğretime devam etmelerini sağladık” dedi.

15 günlük tatil döneminde öğrencilerin hem dinlenmesini hem de bol bol kitap okumasını isteyen Yazıcı, “Çocuklarımız yoruldu, 15 gün dinlenecekler. Kitap okumayı unutmamalılar, kitapların vazgeçilmez olduğunu hatırlatıyorlar.” Tıpkı ekmek, yemek ve su gibi ömür boyu sürecek ve tüm çocuklarımız en azından “Umarım kitap okur. Öğrenci ve öğretmenlerimize keyifli bir tatil diliyorum” dedi.

Öğrenciler ve veliler de deprem sırasında güçlü bir eğitim süreci sürdürdüklerini ve psikolojik olarak da etkilendiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu