Haber

Turgut Altınok: Ankara’da kentsel dönüşüm planı yapılmadı

Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Lider adayı Turgut Altınok, Ankara’da son 5 yılda tek bir kentsel dönüşüm planı bile yapılmadığını ve depremden ders alınmadığını belirtti.

Hatay’da geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden Hatay Voleybol Kulübü oyuncusu Ceren Topal ile Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anne ve babasının aile mezarlığını ziyaret eden Altınok, karanfil bırakıp dua etti.

Altınok, daha sonra Ankara’da yaşayan depremden etkilenen bir ailenin evine giderek, yakınlarını kaybeden aile bireylerine başsağlığı diledi.

Altınok, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl 6 Şubat’ta yüzyılın değil yüzyılların felaketinin yaşandığını söyledi.

Altınok, depremle bölgede yaşanan ekonomik, sosyal ve manevi yıkıma karşı Türk milletinin el ele, büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini belirterek, böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasını temenni etti.

Altınok, “Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız tüm kaynaklarını seferber ediyor. Bu yaraların bir an önce iyileşeceğine inanıyoruz. Daha güzel, daha güvenli şehirler ortaya çıkacak.” söz konusu.

“Bu acılardan, felaketlerden ders almalıyız”

Ankara’daki binaların dere kumu ile yapıldığını belirten Altınok, kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Keçiören Belediyesi olarak yüzde 80’i tamamlanan kentsel dönüşüm projelerini dava açarak engellediğini belirten Altınok, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Partizanlığı bırakmalı, el ele vermeliyiz. Ankara’nın birçok yerinde kentsel dönüşüm planları yapmalıyız. Ankara’da son 5 yılda yapılan tek bir kentsel dönüşüm planı yok. Depremden ders almadık. Yenileyelim. Ankara’nın yaşlanan dokuları ve şehrin yaşlanan yapıları.Ders alınarak Herhangi bir kentsel dönüşüm planı hazırlanmadı, yaptığımız kentsel dönüşüm planı da iptal edildi.

Bu acılardan, felaketlerden ders çıkarmamız lazım. Bir yandan canlarımız kayboluyor, onları asla geri getiremeyeceğiz. Ancak bir yanda maddi yıkım, diğer yanda sosyolojik ve manevi yıkım var. Bunları onarmak ve düzeltmek uzun zaman alacaktır. Milletimize bir kez daha başsağlığı diliyorum. “Ankara’nın Çankaya dahil birçok noktasında kentsel dönüşüm planlamalarını hızla yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu