Haber

Yunan hükümeti telefon dinleme skandalı nedeniyle güven oylamasına gidiyor

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak’ın (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, hükümete inanç oyu verdi.

Aylardır ülke gündemini meşgul eden dinleme skandalını mecliste yaptığı konuşmada gündeme getiren Tsipras, telefon dinleme skandalında Başbakan Kiryakos Miçotakis ve hükümetinin “suçlu” olduğunu iddia etti.

Çipras, Miçotakis ve hükümete sadece siyasi değil, ağır kişisel ve hukuki sorumluluklar da düştüğünü belirten “Ulusal güvenliğimizi dinleme alanına çevirenlerin yönetimde kalması ülkenin güvenliği, demokrasisi ve insan hakları açısından tehlikelidir. Ülkenin.” dedi.

Vatandaşın hükümete inanıp inanmadığının yakında ortaya çıkacağını savunan Çipras, şöyle devam etti:

“Bunca yaşanandan ve deliller ortaya çıktıktan sonra bu hükümet bir saniye bile duramaz çünkü biz Yunanistan’ın bir Avrupa hukuk devleti olmasını istiyoruz. Başbakan bir gün bile görevde kalamaz. İlk adım olarak , Miçotakis hükümetine karşı bir güvenoyu öneriyoruz.”

Tsipras, Haberleşme Güvenliği ile görüşmesinin ardından dosyada gazeteciler, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, muhalefetteki Değişim Hareketi (KINAL) Partisi Lideri Nikos Andrulakis, bakanlar, iş adamları ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının dinlendiğini ve dosyanın görüldüğünü iddia etti. Müdürlüğü (ADAE) yetkilileri dün. Dinlemelerle ilgili veriler olduğunu belirtti.

Bu telefon dinlemelerinden Miçotakis’in sorumlu olduğunu savunan Tsipras, “Bu ağı sadece siyasi rakipleri, siyasi arkadaşları, ekonomik ajansları, askeri liderleri, gazetecileri için yararlı bilgiler elde etmek için değil, onları alıkoymak ve onlara şantaj yapmak için örgütledi. şantaj yapmak için örgütlenmiş, ülke yönetimini devraldığı andan itibaren çok ciddi bir planlamayla örgütlemiştir.” terimleri kullandı.

Oylama Cuma günü yapılacak.

Yunanistan’da kulak misafiri olma skandalı, Nisan 2022’de Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda “predator” adlı casus yazılım programının tespit edilmesinin ardından gündeme gelmişti.

?????? Yunan medyasında yer alan haberlerde, aralarında eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da bulunduğu çok sayıda değerli siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve iş insanının telefonlarının dinlendiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu